A A A

Kongres 590: odliczanie do startu

4 maja 2021, 16:30
Gościem piątej edycji Kongresu 590 będzie politolog George Friedman.
Kongres 590: odliczanie do startu

O gospodarce, kosmosie, ekologii i przyszłości

Już jutro, 5 maja, rozpocznie się zaplanowany na dwa dni Kongres 590.

Tegoroczna, piąta edycja wydarzenia zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej, a odbędzie się pod hasłem „Polska/świat startujemy!".

Pierwszy dzień kongresu otworzy prezydent Andrzej Duda. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt spotkań panelowych i debat z udziałem liderów, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Gośćmi specjalnymi będą m.in. George Friedman, Jacek Bartosiak oraz Parag Khanna.

Ponad 50 paneli dyskusyjnych będzie prowadzonych równocześnie na trzech scenach. Poruszana tematyka ma obejmować pięć dziedzin: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Wezmą w nich udział przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorców, międzynarodowego biznesu, eksperci branżowi oraz naukowcy. Transmisje na żywo mają zostać przeprowadzone na stronie www.kongres590.pl.

 

Gospodarka

W przypadku tematyki gospodarczej omówione zostaną geopolityczne perspektywy dla Polski i świata oraz patriotyzm gospodarczy. Poruszane będą m.in. kwestie wpływu napięcia geopolitycznego na plany rozwojowe krajów Europy Środkowej – w szczególności Polski.

Rozmawiać o tym będą George Friedman (twórca dziedziny prognozowania geopolitycznego) oraz Jacek Bartosiak, znany polski ekspert ds. geopolityki i strategii.

Tematem poruszanym w ramach debaty związanej z patriotyzmem gospodarczym będą działania podejmowane przez kluczowe spółki skarbu państwa (SSP), które mają istotny wpływ na bieżącą politykę gospodarczą.

 

Teraz Azja

O tym, czy XXI wiek będzie należał do Azji, oraz w jaki sposób Polska powinna budować swoje relacje gospodarcze z tym regionem świata, rozmawiać będą: Parag Khanna – indyjsko-amerykański politolog, założyciel FutureMap oraz socjolog i publicysta Radosław Pyffel.

Zapowiedziano także dyskusję o patriotyzmie gospodarczym na rynku farmaceutycznym w kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej: częściowego braku dostępu do leków i substancji czynnych produkowanych głównie w Chinach i Indiach. Temat ten poruszą zaproszeni do debaty przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, polskich firm farmaceutycznych oraz Fundacji Republikańskiej – autorzy raportu, który będzie podstawą dyskusji.

 

Społeczeństwo i rozwój branży kosmicznej

Polska Strategia Kosmiczna zakłada m.in, że w roku 2030 rodzimy sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku. Te zagadnienia zostaną poruszone w debacie moderowanej przez Artura B. Chmielewskiego z agencji NASA. W dyskusji wezmą udział: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), Grzegorz Zwoliński (Sat Revolution), Michał Zachara (KP Labs) i Witold Witkowicz (Iceye).

 

Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia

UE chce, aby Europa stał się pierwszym kontynentem neutralnym dla środowiska. Na temat wyzwań związanych z klimatem i ochroną środowiska będą rozmawiać m.in. Michał Kurtyka (Minister Klimatu i Środowiska), Wojciech Hann (prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska), Marek Wadowski (wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia), Krzysztof Zamasz (członek zarządu Grupy VEOLIA Polska), Grzegorz Zieliński (dyrektor regionalny Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) oraz Adam Czyżewski (główny ekonomista PKN Orlen).

 

Infrastruktura plus inwestycje

Tematem jednego z paneli będą inwestycje spółek Grupy PKP, związane m.in. z modernizacją dworców kolejowych, zakupem i unowocześnianiem taboru oraz infrastruktury. Uczestnicy panelu zastanowią się jak wpłynie to na rozwój gospodarki Polski i jakie znaczenie mają inwestycje dla społeczeństwa, zwłaszcza w związku z koniecznością pokonywania skutków kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Więcej informacji: www.kongres590.pl


PC Format
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Nissan również elektryczny
30 listopada 2021
Japońska firma zainwestuje w ciągu pięciu lat prawie 18 miliardów dolarów w produkcję e-pojazdów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto