A A A

Koniec haseł w Windows 10

12 lipca 2019, 10:50
Microsoft w aktualizacji systemu rezygnuje z tradycyjnych haseł.
Koniec haseł w Windows 10

Na serwery trafiła niedawno oznaczona numerem 18936 kompilacja 20H1 w kręgu szybkich aktualizacji Windows 10. Na razie producent udostępnił ją tylko wąskiej grupie użytkowników programu Windows Insider (pozwalającego testować kolejne aktualizacje jeszcze przed ich wprowadzeniem).

Jak dowiadujemy się z opisu aktualizacji, najważniejsza zmiana to możliwość zrezygnowania z haseł na rzecz innych zabezpieczeń, zgodnych ze certyfikatem FIDO2. Dzięki temu można zdecydować się na logowanie za pomocą klucza fizycznego, zabezpieczeń biometrycznych, takich jak odcisk palca czy mechanizmu rozpoznawania twarzy Windows Hello. Należy też zdefiniować kod pin, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie w przypadku problemów z logowaniem.

Funkcja ta pojawiła się już w listopadzie 2018 roku w niektórych usługach Microsoftu – wtedy ograniczała się jednak wyłącznie do obsługi fizycznego klucza USB marki YubiKey. Teraz metod będzie więcej, a zapamiętane przez system dane logowania automatycznie zastąpią hasło we wszystkich usługach giganta z Redmond.

fot. Microsoft


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Anderr9
13 lipca 2019, 01:14
spoko opcja, dobrze, że windows idzie do przodu w tym zakresie
avatar
~Anonim
12 lipca 2019, 18:28
Witam! Jaki "zewnętrzny skaner"? Linii papilarnych, czy tęczówki oka? :oczy:  P.S. I bardzo dobrze, że koniec haseł w "Windows 10". To bardzo dobra wiadomość dla ludzi z problemami z pamięcią :jezor: .
avatar
DarekNak
12 lipca 2019, 11:25
Ciekawe czy zadziała jakiś zewnętrzny skaner
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto