A A A

Koniec pomocy technicznej dla Windows XP

7 kwietnia 2014, 08:15
8 kwietnia 2014 r. kończy się oficjalna pomoc techniczna dla systemu Windows XP. Podobny los czeka pakiet MS Office 2003. Co to oznacza dla jego użytkowników?
Koniec pomocy technicznej dla Windows XP

- Windows XP ma już 12 lat. Od czasu jego wejścia na polski rynek zupełnie zmienił się nie tylko styl pracy i sposób prowadzenia biznesu. Zmienili się też klienci i konsumenci, którzy oczekują obsługi na wysokim poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów komunikacji i natychmiastowej reakcji, bo do tego przyzwyczaili się jako użytkownicy mediów społecznych, komunikatorów i wiadomości tekstowych - powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. Decyzja Microsoftu o zakończeniu wsparcia dla systemu XP była wielokrotnie przekładana, ale firma w końcu musiała zdecydować się na ostateczny termin - będzie to 8 kwietnia 2014 roku. Co to oznacza?

OD 8 kwietnia 2014 r. pomoc techniczna dla systemu Windows XP przestanie być dostępna. Dotyczy to także aktualizacji automatycznych, pomagających chronić nasz komputer. W tym samym terminie Microsoft wycofa również program Microsoft Security Essentials. Nie będzie on już dostępny do pobrania dla systemu Windows XP. Jeśli masz już zainstalowany program Microsoft Security Essentials, przez określony czas będziesz nadal otrzymywać aktualizacje sygnatur złośliwego oprogramowania, ale nie oznacza to, że komputer będzie bezpieczny, ponieważ Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji zabezpieczeń, aby go chronić.

Co teraz stanie się z Windows XP?

Po zaprzestaniu świadczenia pomocy technicznej Windows XP będzie nadal działać, ale komputer może być narażony na różne niebezpieczeństwa i wirusy. Producenci oprogramowania i sprzętu zwykle dostosowują swoją ofertę do najnowszych wersji systemu Windows, dlatego coraz więcej aplikacji i urządzeń nie będzie współpracować z system. Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP w praktyce oznacza, że:

- nie będzie już aktualizacji zabezpieczeń, więc Windows XP będzie coraz bardziej narażony na ataki hakerów czy wirusy,

- dane osobowe i firmowe nie będą już bezpieczne, co może narazić firmę na problemy związane ze zgodnością wersji i z przepisami,

- firmy dostarczające oprogramowanie i sprzęt działający z Windows, prawdopodobnie również nie będą dłużej wspierać działania ich na Windows XP, więc pojawi się problem z serwisowaniem komputerów i kompatybilnością urządzeń peryferyjnych (akcesoriów).

Kultowa tapeta Windows XP

Co można zrobić?

Najprostszą odpowiedzią byłaby rada - należy zmienić system na nowy. W obecnym przypadku, jeśli nie mamy pod ręką kopii Windows 7 lub Windows Vista - kupno Windows 8. Innej wersji systemu nie można już oficjalnie kupić - jeśli jesteśmy przysłowiowym Kowalskim, a nie firmą. Jeśli koniecznie chcemy Windows 7 - pozostaje jeszcze znalezienie komputera sprzedawanego z Windows 7. No właśnie, nie ma się co oszukiwać - zmiana 12-letniego systemu oznacza, że prawdopodobnie będziemy musieli wymienić niektóre z komponentów (np. ilość pamięci RAM, kartę graficzną etc) lub kupić, niestety, nowy komputer - lub używany sprzęt.

Alternatywą jest skorzystanie z darmowej dystrybucji systemu Linux - jak na przykład z systemu Ubuntu Dystrybucje Linuksa mają znacznie mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows, ale pod niektórymi względami bardzo różnią się od systemu Microsoft (delikatnie to ujmując). Ogólne omówienie tego tematu można znaleźć w tym miejscu.

Koniec oficjalnego wsparcia dla Office 2003

Wraz zakończeniem wsparcia dla systemu Windows XP, Microsoft podjął decyzję o zaprzestaniu wspierania pakietu biurowego Office 2003. Oznacza to koniec aktualizacji oraz poprawek. Sam program oczywiście nadal będzie nam dzielnie służyć, ale z czasem - podobnie jak Windows XP - możemy mieć coraz większe problemy. Wymiana pakietu biurowego nie jest tak dużym wyzwaniem, jak zmiana systemu - możemy skorzystać z najnowszej wersji Office 365 (test tutaj) lub darmowych alternatyw, jak na przykład LibreOffice (test tutaj).


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto