A A A

Koniec ze śledzeniem użytkowników portali?

19 stycznia 2022, 17:30
W USA grupa senatorów przedstawiła rewolucyjny projekt zakazu reklam inwigilacyjnych.
Koniec ze śledzeniem użytkowników portali?

Więcej prywatności

Grupa demokratycznych senatorów zgłosiła projekt zmian w przepisach zakazujący wszystkich reklam cyfrowych stosowanych przez platformy internetowe, takie jak Google czy Facebook.

Ze wszystkich rodzajów reklam kierowanych do użytkowników portali, według projektu miały by pozostać jedynie reklamy kontekstowe oraz oparte na lokalizacji.

Gdyby przepisy weszły w życie oznaczało by to wielką rewolucję w modelu biznesowym polegającym na gromadzeniu wielkiej ilości danych użytkownika, a następnie używaniu ich do kierowania reklam. Tego rodzaju model jest obecnie stosowany, co według senatorów (a także sporej liczby użytkowników) pozwala śledzić aktywność internautów, inwigilować ich i ingerować w ich prywatność.

Nowe zasady kierowania reklam

Ustawa dawałaby Federalnej Komisji Handlu i prokuratorom generalnym stanowym uprawnienia do egzekwowania nowych zasad kierowania reklam. Umożliwiałaby indywidualnym użytkownikom pozywać platformy takie jak Facebook i Google, jeśli łamią prawo, nakładając na nie kary do 5 tysięcy dolarów za każdorazowe naruszenie zasad.

„Reklama inwigilacyjna to drapieżna i inwazyjna praktyka" – powiedział senator Coory Booker, jeden z inicjatorów zmian w ustawie. „Gromadzenie danych osobowych ludzi nie tylko narusza prywatność, ale także prowadzi do rozprzestrzeniania się dezinformacji, przemocy domowej i podziałów rasowych" – dodał.

fot. herbinisaac – Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
restaumator
19 stycznia 2022, 17:34
Sami sobie krzywdę robimy fukając na marketing dopasowany do preferencji użytkownika. Teraz będziemy dostawać reklamy, które nas irytują i które nas nie interesują.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto