A A A

Konsola Steam Deck z trybem wydajności i energooszczędnym

26 lipca 2021, 13:30
Inżynier firmy Valve opowiedział o rozwiązaniu wydłużającym żywotność baterii.
Konsola Steam Deck z trybem wydajności i energooszczędnym

Wydajność domyślna?

Jedną z najbardziej interesujących zapowiedzi sprzętowych ostatnich dni jest konsolka Steam Deck, pozwalająca uruchamiać gry ze Steama na małym ekranie. Urządzenie przypomina wyglądem Nintendo Switcha, a jego dokładną specyfikację i ceny poznaliśmy już wcześniej.

Biorąc pod uwagę, że wydajność modelu odpowiada mocy konsoli poprzedniej generacji (Xbox One S i PS4), już od zapowiedzi pojawia się pytanie, jaka będzie rzeczywista wydajność w grach, biorąc pod uwagę ekran o dość niskiej rozdzielczości. Przed weekendem w sieci pojawiły się doniesienia, że konsolka ma zapewnić wyświetlanie obrazu z szybkością przynajmniej 30 klatek na sekundę, co okazało się dla graczy lekkim rozczarowaniem. Inżynierowie Valve podkreślają jednak, że nie jest to główny cel, a raczej gwarantowane minimum.

– „30 FPS” odnosi się do tego, co uważamy za grywalne w naszych testach wydajności. Gry, które sprawdzaliśmy i pokazywaliśmy do tej pory konsekwentnie trzymały się lub przekraczały tę wartość – tłumaczy przedstawiciel firmy na Twitterze.

 

Oszczędzaj prąd

Wskazana wydajność to tylko wartość minimalna dla bardziej wymagających gier, ale nic nie będzie stało na przeszkodzie, by włączyć wiele gier w trybie wyświetlania 60 klatek na sekundę. Przedstawiciele firmy podkreślają też, że konsola będzie pracować w dwóch trybach – wydajności oraz energooszczędnym. Tryb 30 klatek będzie pełnić też rolę ogranicznika, który pozwoli na przedłużenie pracy konsoli. Na przykładzie Portala 2, firma podała, że zmniejszenie przez użytkownika liczby wyświetlanych klatek o połowę może wydłużyć czas gry z 4 do 6 godzin.

Z drugiej strony Valve przyznaje, że Steam Deck nie będzie miał ekranu o zmiennej częstotliwości odświeżania. Z tego względu można mieć obawy, czy blokada nie spowoduje problemu z synchronizacją klatek, co często zdarza się w pecetowych grach; szczególnie widoczne jest np. w produkcjach studia From Software.

fot. Valve


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto