A A A

Kontrola antymonopolowa sprawdzi gigantów internetowych

26 lipca 2019, 10:10
Wydział antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości USA chce skontrolować, czy wiodące na rynku platformy internetowe nie stosują praktyk ograniczających konkurencję i hamujących innowacje. Pod lupę weźmie wyszukiwarki, media społecznościowe i działalność e-commerce.
Kontrola antymonopolowa sprawdzi gigantów internetowych

Choć w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości wydanym na początku tygodnia nie podano konkretnych nazw, to użyte sformułowania sugerują, że chodzi o kontrolę m.in. takich firm jak Amazon, Facebook, Google czy Apple. Ma ona koncentrować się na praktykach stwarzających przeszkody dla uczciwej konkurencji rynkowej i przez to ograniczających potencjalne korzyści użytkowników. Uwzględni przy tym zgłaszane przez konsumentów i przedsiębiorstwa zastrzeżenia dotyczące wyszukiwarek, mediów społecznościowych i niektórych usług detalicznych online.


Platformy internetowe mają obowiązek działać w sposób w pełni odpowiadający potrzebom konsumentów, jeśli chodzi o dostęp do oferty wolnorynkowej. Departament Sprawiedliwości zapowiedział podjęcie działań prowadzących do nałożenia sankcji w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa przez gigantów internetowych.


To już kolejne postępowania w tym obszarze – odrębne dochodzenia prowadziła m.in. Federalna Komisja Handlu w USA, poza tym kontrolę Amazona pod kątem antymonopolowych zachowań firmy względem innych sprzedawców wszczęły Niemcy, Austria, Włochy i Unia Europejska. Także Microsoft, Facebook i Google były już karane przez UE za naruszenie europejskiego prawa monopolistycznego.

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto