A A A

Korea Północna zwiększa wydobycie kryptowalut

13 lutego 2020, 16:00
Kopalne cyfrowych walut w Korei Północnej pracują coraz wydajniej. Szczególnie cenne dla reżimu okazuje się Monero.
Korea Północna zwiększa wydobycie kryptowalut

Rząd Korei Północnej od dawna jest zwolennikiem kryptowalut, szczególnie środka płatniczego o nazwie Monero. Raport opublikowany przez firmę Recorded Future, zajmującą się cyberbezpieczeństwem, mówi o nawet 10-krotnym wzroście wydobycia tej waluty w skali roku przez koparki z adresami IP pochodzącymi z Korei Północnej. Dokładne szacunki utrudnia łączenie się koparek z siecią za pośrednictwem Proxy.

Jak wyjaśniają autorzy raportu, tak duża popularność tego środka płatniczego wiąże się z anonimowością transakcji wykonywanych za pomocą Monero. W ten sposób Korea Północna może unikać śledzenia funduszy, a tym samym obchodzić część sankcji międzynarodowych i generować przychody z obrotu kryptowalutą.

Korea Północna wykazuje aktywność związaną z kryptowalutami już od lipca 2017 r., kiedy tworzono tam kopalnie bitcoina. Ostatecznie wydobycie tej cyfrowej waluty nie wzrosło tak lawinowo jak w przypadku Monero ze względu na publiczny rejestr transakcji prowadzony w przypadku bitcoina. Monero ułatwia więc upłynnianie nielegalnie pozyskanych funduszy.

fot. Pixabay

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto