A A A

Korea Południowa pracuje nad zwiększeniem poziomu cyberbezpieczeństwa

9 sierpnia 2021, 15:20
Rząd Korei planuje m.in. testy nowych dronów i walkę z ransomware.
Korea Południowa pracuje nad zwiększeniem poziomu cyberbezpieczeństwa

Ostrzał z nieba

Wyścig zbrojeń na świecie wciąż trwa i coraz częściej wiąże się z rozwojem technologicznym. Korea Południowa oficjalnie zapowiedziała, że pracuje nad włączeniem dronów wystrzeliwujących amunicję o kalibrze 40 mm do wyposażenia wojska. W 2022 roku armia tego państwa ma testować drony o zasięgu do 2 km, zdolne przenosić pociski.

Operator może korzystać z kamer optycznych, termowizji oraz dalmierza laserowego. Każdy dron podczas jednego lotu ma zapewnić do sześciu strzałów, oddawanych co dwie sekundy. By wystrzał nie wpłynął zbytnio na zachwianie równowagi robota w powietrzu, wyposażono go też w dwuosiowy gimbal oraz amortyzator odrzutu. Korea zapowiada ponadto testy drugiego typu drona, przeznaczonego głównie do operacji rozpoznawczych i monitoringu. Na ich pokładzie znajdą się kamery optyczne i dalmierze oraz dodatkowo reflektory i głośniki. Wyposażenie będzie zależeć od celu misji.

 

Ransomware coraz groźniejsze

Rząd koreański zapowiedział też zwiększoną troskę o bezpieczeństwo cybernetyczne kraju, ponieważ ocena cyberzagrożenia dla całego państwa została w ostatnim czasie zwiększona. Krajowa agencja wywiadowcza uznała, że istnieje  bardzo wysoki poziom ryzyka ataku cybernetycznego, zwłaszcza na instytucje publiczne. Korea Południowa odczuwa zwłaszcza skutki ataków ransomware, przeprowadzanych w celu przejęcia funduszy zbieranych na walkę z pandemią Covid-19.

Tylko w pierwszej połowie 2021 roku odnotowano na terenie całego państwa 78 ataków tego typu. Dla porównania, w całym 2019 r. doszło do 39 ataków, a w roku 2020 – łącznie 127. Rząd przewiduje, że skala zjawiska będzie się nasilać, stąd postanowiono wesprzeć także działające w kraju małe firmy. Politycy pracują nad udostępnieniem im systemów szyfrowania, przywracania danych oraz ułatwiających tworzenie kopii zapasowych.

Rozważane jest ponadto zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przemysłu naftowego oraz pojazdów autonomicznych.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowy trojan w sklepach online
7 grudnia 2021
Złośliwe oprogramowanie NiginRAT ukrywa się jako legalny proces nginx na serwerach platform handlu elektronicznego.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto