A A A

Korea Południowa stworzyła rozśpiewaną AI

2 lutego 2021, 13:20
Maszyna śpiewa głosem bardzo popularnego dawniej muzyka.
Korea Południowa stworzyła rozśpiewaną AI

Zatańczysz ze mną jeszcze raz?

Kim Kwang-seok to bardzo popularny w Korei Południowej wokalista folkowy. Niedawno pojawiła się informacja o nowym, długo oczekiwanym przez fanów utworze zaśpiewanym głosem wokalisty. W jego opracowaniu nie przeszkodziła wytwórni muzycznej jedna, bardzo istotna na pozór przeszkoda. Muzyk... zmarł 25 lat temu śmiercią samobójczą.

 

Jak żywy

Jak podaje agencja Reutera, człowieka zastąpiła maszyna. Specjalny system SVS (Singing Vioce Synthesis) korzystając z uczenia maszynowego był w stanie naśladować artystę na podstawie wgranych 20 utworów. Następnie otrzymał dodatkowe 700 piosenek po koreańsku, które uczył się przetwarzać w taki sposób, by były śpiewane głosem Kima. Po takich zabiegach był już w pełni gotowy, by wykonywać utwory innych.

Koreańczycy usłyszą Kima w nowej aranżacji klasycznej koreańskiej ballady z 2002 roku już w najbliższy piątek, podczas programu telewizyjnego. Producenci zapewniają, że wszystko odbyło się w porozumieniu z rodziną zmarłego. Jej członkowie mieli być bardzo zadowoleni z rezultatu i stwierdzili, że mają wrażenie, jakby Kim ożył. AI została przeszkolona też pod kątem odwzorowywania emocji.

 

Ciekawe czasy przed nami

- Moim największym zmartwieniem jest fakt, że sztuczna inteligencja tak doskonale odwzorowuje zachowanie człowieka. Choć istnieją umiejętności i nawyki, które mogą posiąść tylko ludzie, w momencie gdy SI nauczy się je wiernie naśladować, człowiek może przestać rządzić na Ziemi. I to mnie niepokoi – podsumowuje jeden z autorów projektu.

Aż chciałoby się spytać cyfrowego Kima: kiedy nowa płyta i trasa koncertowa?

fot. Choi2451, Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto