A A A

Koszmary pod kontrolą aplikacji

16 listopada 2020, 07:00
Nowa aplikacja na Apple Watch pomoże w leczeniu Zespołu Stresu Pourazowego.
Koszmary pod kontrolą aplikacji

Lekarz wypisze receptę na aplikację

Koszmary senne to jeden z objawów zaburzenia psychicznego będącego następstwem wstrząsającego przeżycia, np. wojny, katastrofy naturalnej czy wypadków komunikacyjnych. Nie zawsze leczenie farmakologiczne odnosi pożądany skutek. Z pomocą może przyjść nowa aplikacja NightWare na zegarki Apple'a, która została pozytywnie oceniona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA). Aplikacja ma wspierać terapię, dlatego żeby z niej skorzystać konieczna jest recepta od lekarza.

 

Gdy tradycyjne metody nie wystarczą

NightWare korzysta z czujników wbudowanych w zegarek Apple Watch. Algorytm analizuje sen użytkownika. Jeżeli na podstawie dostarczonych danych uzna, że pacjentowi śnią się koszmary, włącza wibracje. Nie mają one na celu całkowitego wybudzenia, lecz pobudzają do przerwania snów.

FDA pozytywnie oceniła działanie aplikacji. Badanie przeprowadzone na grupie 70 osób wykazało, że u tych, które stosowały smartwatcha z NightWare, zauważono poprawę. Agencja przypomina jednak, że nie ma to być samodzielne narzędzie do walki z koszmarami, lecz jedynie uzupełnienie terapii.

fot. Apple


Dominika Gorgosz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto