A A A

Kronika wirusów 2009 - virus kiss i inne...

7 stycznia 2010, 11:47
Kronika wirusów 2009 - virus kiss i inne...

Laboratorium PandaLabs przedstawiło listę kodów, które z racji zastosowania technik inżynierii społecznej lub widocznego wpływu na komputery najbardziej wyróżniały się w zeszłym roku.

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, opublikowało „Kronikę wirusów 2009” zawierającą przegląd złośliwych kodów, które pojawiły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wyszczególniło te, które w jakiś sposób się wyróżniały. Z tego względu niektóre dobrze znane złośliwe kody (np. wirus Koobface) nie znalazły się na tej liście.

Oto wirusy, o których warto wspomnieć:

-    Największy szkodnik. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej uciążliwym wirusem ostatnich 12 miesięcy był Conficker.C. Pojawił się po raz pierwszy 31 grudnia 2008 r. i przez cały ubiegły rok atakował komputery firmowe i osobiste. Ze względu na podstępny i uporczywy charakter wirus ten zasłużył na pierwsze miejsce w naszym rankingu.

-    Harry Potter wśród wirusów. Choć w komunikatach wyświetlanych przez wirus Samal.A nie ma wzmianki o najpopularniejszym czarodzieju na świecie, dotyczą one magii. Gdy wirus zaatakuje komputer, użytkownik widzi komunikat o treści: „Ah ah you didn't say the magic word” (Nie wypowiedziałeś magicznego słowa), a migający kursor wskazuje, gdzie należy wpisać hasło. Bez względu na to, co wpisze użytkownik, po trzech próbach pojawia się tekst: „Samael has come. This the end” (Nadszedł Samael. To koniec.) po którym komputer uruchamia się ponownie. 

-    V jak Vendetta. Wciąż nie wiadomo, kto jest prawdziwym celem tej wendety, ale wirus DirDel.A mści się na zaatakowanych użytkownikach, stopniowo zastępując swoimi kopiami foldery w rozmaitych katalogach. Robak jest przenoszony w pliku o nazwie Vendetta.exe, opatrzonym typową dla systemu Windows ikoną foldera.

-    Z polotem. Trojan Sinowal.VZR zainfekował tysiące komputerów, udając bilety lotnicze rzekomo zakupione przez użytkowników.

-    Wirus wielofunkcyjny. Mowa o wirusie Whizz.A. Zarażony komputer wydaje serię sygnałów dźwiękowych, kursor myszy krąży bezładnie po ekranie, tacka CD/DVD wsuwa się i wysuwa, a ekran pokrywają „ozdobne” pionowe pasy.

-    Donosiciel. Waledac.AX wabi ofiary ofertą bezpłatnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie wiadomości SMS z dowolnego telefonu. Idealne narzędzie dla osób, które chcą sprawdzić telefon swojego partnera. Być może dlatego tak wielu użytkowników padło ofiarą tego inteligentnego wirusa.

-    Najczulszy. W tej kategorii palmę pierwszeństwa dzierży wirus BckPatcher.C, który ustawia na tapecie obrazek z napisem „virus kiss 2009” (pocałunek wirusa 2009).

-    Istna zaraza. Nie sposób pominąć wirusów WinVNC.A i Sinowal.WRN, które wykorzystywały panikę wokół świńskiej grypy do oszukiwania użytkowników i atakowania ich systemów.

-    Amator. Trojan Ransom.K szyfruje dokumenty w zaatakowanym komputerze, a następnie żąda okupu w wysokości 100 dolarów, aby je odblokować. Prawdopodobnie ze względu na brak doświadczenia jego twórcy w kodzie znalazł się jednak błąd programistyczny, który pozwala użytkownikom odblokować pliki za pomocą prostej kombinacji klawiszy.

-    Mistrz oszustwa. W tym roku zwycięzcą w tej kategorii został wirus FakeWindows.A, który atakuje komputery, podszywając się pod proces aktywacji licencji na Windows XP.

-    Imprezowicz. Wirus Banbra.GMH rozsyłany jest w mailach oferujących zdjęcia z brazylijskich imprez (przedstawiające m.in. tańczące dziewczęta). Kto by się oparł?


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto