A A A

Kto ma odpowiadać za niebezpieczne przedmioty w sklepach online?

30 listopada 2021, 08:00
Rosną wymagania wobec sklepów internetowych w zakresie odpowiedzialności za sprzedawane produkty.
Kto ma odpowiadać za niebezpieczne przedmioty w sklepach online?

Potrzebne są regulacje

Grupa brytyjskich organizacji chce, aby wielkie platformy handlu internetowego odpowiadały za sprzedaż niebezpiecznych przedmiotów.

Eksperci twierdzą, że konieczne jest opracowanie przepisów, na podstawie których serwisy takie jak Amazon, eBay, Wish czy AliExpress będą ponosić odpowiedzialność za sprzedaż na ich platformach przedmiotów zagrażających zdrowiu. Mają to być niebezpieczne urządzenia elektryczne i elektroniczne, m.in. suszarki, prostownice albo zabawki.

Wielu sprzedawców na dużych platformach to dostawcy zewnętrzni. Nie zdarzyło się, żeby taka firma nie usunęła niebezpiecznego przedmiotu po zwróceniu jej uwagi. Jednak grupa organizacji w liście skierowanym do brytyjskiego rządu twierdzi, że konieczne jest objęcie stosownymi przepisami serwisów, które umożliwiają handel niebezpiecznymi przedmiotami zewnętrznym przedsiębiorcom.

List podpisały m.in. organizacje: Narodowa Rada Komendantów Straży Pożarnej, Londyńska Straż Pożarna, Electrical Safety First, Brytyjskie Stowarzyszenie Zabawek i Hobby oraz Child Accident Prevention Trust.

Grupa twierdzi, że obecne luki w prawie powodują, że duże platformy handlu online nie działają według tych samych zasad, co sklepy stacjonarne. Powoduje to, że „nie ponoszą odpowiedzialności za ryzyko związane z produktami sprzedawanymi milionom konsumentów".

Sue Davies, przedstawicielka grupy konsumenckiej „Which?", która również podpisała list, powiedziała, że dotychczasowe regulacje „nie są wystarczające i nie uwzględniają masowego przejścia na zakupy online".

fot. mohamed_hassan – Pixabay


Piotr Bogucki
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto