A A A

Kubański rząd blokuje media społecznościowe

14 lipca 2021, 12:00
Monitorująca internet firma NetBlocks poinformowała, że po wybuchu protestów antyrządowych na Kubie ograniczono dostęp do mediów społecznościowych i platform komunikacyjnych.
Kubański rząd blokuje media społecznościowe

Starcia z policją i cisza w sieci

Facebook, Instagram, WhatsApp i Telegram zostały zablokowane po tym, gdy tysiące Kubańczyków wyszły na ulice aby zaprotestować przeciwko kryzysowi gospodarczemu panującemu na wyspie oraz postępowaniu władz w czasie pandemii.

W odpowiedzi rząd oskarżył „kontrrewolucjonistów finansowanych przez USA" o wykorzystywanie frustracji ludności spowodowanej przez kryzys ekonomiczny, wywołany oczywiście również przez Stany Zjednoczone wskutek zastosowania embarga handlowego.

Z powodu zamieszek zebrało się biuro polityczne, które wraz z Raulem Castro zajęło się „prowokacjami".

 

Internet w walce z komunizmem

Około 150 osób zostało aresztowanych podczas lub tuż po największej fali protestów w różnych miastach. Według broniącej praw człowieka organizacji Cubalex, tylko 12 zostało do tej pory zwolnionych.

Czynnikiem, który ułatwił przeprowadzenie manifestacji, było uruchomienie dwa i pół roku temu usług internetu mobilnego. Stał się on dla Kubańczyków narzędziem służącym do wyrażania własnego zdania i zapewniającym szybką komunikację podczas wystąpień ulicznych.

Firma monitorująca sieć Kentik zaobserwowała, że cały kraj został odłączony od sieci na ok. 30 minut około godziny 16.00 w niedzielę (11 lipca), w czasie szczytu protestów w Hawanie.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto