A A A

Kylin - Chińczycy tworzą państwowy system operacyjny

26 marca 2013, 12:39
Kylin - Chińczycy tworzą państwowy system operacyjny

Chińska Republika Ludowa będzie miała własny, specjalny system operacyjny. OS o nazwie Kylin zostanie stworzony przez Canonical Ubuntu. Całe przedsięwzięcie jest częścią 5-letniego planu mającego promować otwarte oprogramowanie Chinach.

W pracach nad Kylin będą brać udział zarówno chińscy informatycy, jak i pracownicy Canonical. Pierwsza wersja systemu prawdopodobnie zadebiutuje już w kwietniu tego roku. Kolejne iteracje będą zintegrowane z mapami Baidu czy sklepem Taobao - popularnymi w Chinach odpowiednikami Google Maps i Allegro.

Z czasem Kylin ma być także wykorzystywany w rozwiązaniach biznesowych - w serwerowniach czy do obsługi internetowych sklepów. Chińskim władzom marzy się także, aby zadebiutowała mobilna wersja systemu Kylin. ChRL chce własny system operacyjny niekoniecznie tylko z pobudek "patriotycznych".

Szyty na miarę OS oznacza, że będzie można w nim umieścić dowolną ilość funkcji związanych z cenzurą oraz kontrolą użytkowników.

W Chinach nadal funkcjonuje Wielki Firewall Chin - czyli infrastruktura sieciowa umożliwiająca blokowanie zewnętrznych stron. Dlatego w wielu miejscach w Państwie Środka dostęp do takich portali jak YouTube czy Facebook jest zablokowany.

----

Zdjęcie: Martin Boulanger, stox.chng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Motorola P40 – znamy specyfikację
17 lutego 2019
W internecie pojawiła się prawdopodobna specyfikacja nowego urządzenia firmy Motorola. Smartfon może wykorzystać do działania procesor...


Hakerzy w słusznej sprawie
16 lutego 2019
Po nietypowe rozwiązanie sięgnął szwajcarski rząd. Świadomie zaprosił do ataku profesjonalnych hakerów, który mają „przetestować”...

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto