A A A

Laser może przejąć kontrolę nad asystentem głosowym

6 listopada 2019, 15:05
Naukowcy wykazali luki w działaniu „inteligentnych” głośników. Byli w stanie wydawać im skuteczne polecenia ze sporej odległości.
Laser może przejąć kontrolę nad asystentem głosowym

Badacze z Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Elektronicznego (The University od Electro-Communications) w Tokio przedstawili wyniki eksperymentu, w którym udało im się przejąć kontrolę nad urządzeniami Google Assistant, Apple Siri i Amazon Alexa, a nawet nad telefonami i tabletami obsługującymi funkcje poleceń głosowych. Zrobili to za pomocą światła przekazywanego do mikrofonu wskaźnikiem laserowym.

Wskutek wprowadzenia w błąd inteligentnego głośnika badaczom udało się między innymi otworzyć drzwi garażu, zamówić zakupy i odblokować samochody wykorzystujące systemy sztucznej inteligencji połączone z poleceniami głosowymi. Niektóre operacje przeprowadzono skutecznie z odległości nawet 110 metrów od urządzenia. Przeszkodą dla sygnału laserowego nie były na przykład szyby.

Wrażliwa membrana

Jak wyjaśniają autorzy eksperymentu, w mikrofonach MEMS wykorzystywanych w urządzeniach głosowych znajduje się niewielka płytka (membrana), która porusza się pod wpływem dźwięku. Lasery potrafią ten ruch odczytać, powielić i przekształcić w sygnały elektryczne zrozumiałe dla urządzenia. Na przykład do wspomnianego otwarcia garażu system Google Home został nakłoniony poprzez wykorzystanie modulacji laserowej odpowiadającej poleceniu głosowemu „OK Google, otwórz drzwi garażu".

O problemie zostali już powiadomieni inżynierowie Amazonu, Apple'a, Google'a, Tesli i Forda – bo produkty tych firm były obiektem badania. Rozwiązanie problemu może wymagać przeprojektowania mikrofonów wykorzystywanych w urządzeniach głosowych.

Atak światłem

W opisie eksperymentu przeprowadzony atak został nazwany LightCommands, ponieważ właśnie światło posłużyło do „wstrzyknięcia" niesłyszalnych poleceń do systemów sterowanych głosem.

Alexa, Siri czy Asystent Google zostały już wdrożone w milionach urządzeń, co przyczynia się do rozwoju internetu rzeczy (Internet of Things, IoT). Wiadomo, że producenci aktywni w obszarze IoT doskonalą oprogramowanie integrujące współpracę urządzeń z systemami sterowania, projektują użyteczne interfejsy itd., za mało jednak mówi się o odporności tych systemów, sprzętów i komponentów sterujących na różnego rodzaju ataki. Jako jeden z problemów asystentów głosowych badacze wskazują brak odpowiedniego uwierzytelniania korzystających z nich osób.

Eksperyment z LightCommands tylko potwierdził potrzebę zwrócenia większej uwagi na kwestie bezpieczeństwa.

fot. YouTube/Light Commands

 

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto