A A A

Latające samochody w natarciu

9 stycznia 2020, 16:35
Pojazd zaprojektowany w technologii zapożyczonej od dronów? Czemu nie. Japończycy planują rozpoczęcie sprzedaży latającego samochodu w 2023 roku.
Latające samochody w natarciu

Japońska firma SkyDrive Inc, składająca się z członków grupy Cartivator, czyli osób wyspecjalizowanych w budowie i inżynierii maszyn latających (dronów czy samolotów), projektuje dwuosobową maszynę do poruszania się drogą powietrzną. Samochód latający oparty został na technologii znanej z dronów. Japończycy zapewniają, że prace są na ukończeniu, testy trwają, a wkrótce latające samochody zostaną skomercjalizowane.

– Opracowujemy w Japonii latający samochód. Budujemy pojazd, który będzie mógł przewozić towary oraz pasażerów nie tylko po ziemi, lecz także w powietrzu. Miejsce dla jednej osoby jest z przodu, a druga siedzi na podwyższeniu. W Japonii mamy już pełnowymiarowy prototyp, na którym codziennie przeprowadzamy 10 testów z wykorzystaniem pojazdu w locie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Tomohiro Fukuzawa, prezes SkyDrive. – Pojazd przypomina trochę drona. Ma osiem śmigieł i osiem silników oraz akumulator, a także kierownicę do sterowania. Zasilanie z akumulatora pozwala na 20–30 minut lotu, czyli lot na dystansie około 20–30 kilometrów. Obecnie staramy się o pozwolenie od japońskiego urzędu lotnictwa cywilnego. Złożyliśmy już wniosek o dopuszczenie do lotu na naszym obszarze. Gdy zakończymy budowę pojazdu, złożymy wniosek o pozwolenie na loty na całym terytorium kraju. Gdy uda nam się je uzyskać w Japonii, możliwe będzie rozszerzenie jego zakresu na cały świat. Wtedy też rozpoczniemy sprzedaż.

To nie pierwszy tego typu projekt. Holenderska firma PAL-V stworzyła dwuosobowy żyrokopter napędzany benzyną, który dodatkowo może pomieścić 20 kg ładunku. W powietrzu pojazd rozwija prędkość maksymalną 180 km/h, a na ziemi może rozpędzić się do 160 km/h. PAL-V Liberty otrzymał certyfikaty Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego i Federacji Administracji Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do obsługi pojazdu potrzebna jest licencja pilota.

Nad podobnymi maszynami pracują także znane koncerny, m.in. Porsche. W ciągu najbliższych lat rynek samochodów latających ma przekroczyć wartość 30 miliardów dolarów.

fot. PAL-V

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto