A A A

Lenovo wciąż na czele

15 października 2020, 09:30
Dostawcy komputerów osobistych mają powody do zadowolenia.
Lenovo wciąż na czele

Tylko Dell się kurczy

Firmy IDC i Gartner opublikowały wyniki sprzedaży komputerów stacjonarnych i notebooków w trzecim kwartale br. Podane liczby nieco się różnią (Gartner nie uwzględnia w statystykach chromebooków, ale dolicza urządzenia takie jak Surface), jednak w obu przypadkach odnotowany trend jest taki sam.

 

Zaskakujący rok

Analitycy IDC i Gartnera zgodnie twierdzą, że bieżący rok jest wyjątkowy dla producentów pecetów. Przez siedem lat sprzedaż maszyn zmniejszała się aż do roku 2019, kiedy odnotowano symboliczny wzrost (1,9% w porównaniu z rokiem 2018).

Ogólnoświatowy lockdown wymuszony przez koronawirusa wszystko zmienił. Sprzedaż komputerów wzrosła w trzecim kwartale br. o 8,43% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego i wyniosła 73,1 miliona sztuk.

Największym dostawcą jest wciąż Lenovo: firma sprzedała od lipca do września 18,3 miliona maszyn (i w rezultacie ma 25,7% udziałów w rynku). Na drugim miejscu był HP (15,4 miliona sztuk, 21,6%), a na trzecim Dell (10,8 miliona egzemplarzy, 15,2%) Tuż poza podium znalazły się koncerny Apple (5,5 miliona, 7,7%) i Acer (5,1 miliona, 7,1%).

Niemal wszyscy producenci zajmujący pierwsze pięć miejsc odnotowali wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku. Wyjątkiem jest Dell – w jego przypadku sprzedaż spadła o 4,6%.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto