A A A

Lenovo wciąż na czele

15 października 2020, 09:30
Dostawcy komputerów osobistych mają powody do zadowolenia.
Lenovo wciąż na czele

Tylko Dell się kurczy

Firmy IDC i Gartner opublikowały wyniki sprzedaży komputerów stacjonarnych i notebooków w trzecim kwartale br. Podane liczby nieco się różnią (Gartner nie uwzględnia w statystykach chromebooków, ale dolicza urządzenia takie jak Surface), jednak w obu przypadkach odnotowany trend jest taki sam.

 

Zaskakujący rok

Analitycy IDC i Gartnera zgodnie twierdzą, że bieżący rok jest wyjątkowy dla producentów pecetów. Przez siedem lat sprzedaż maszyn zmniejszała się aż do roku 2019, kiedy odnotowano symboliczny wzrost (1,9% w porównaniu z rokiem 2018).

Ogólnoświatowy lockdown wymuszony przez koronawirusa wszystko zmienił. Sprzedaż komputerów wzrosła w trzecim kwartale br. o 8,43% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego i wyniosła 73,1 miliona sztuk.

Największym dostawcą jest wciąż Lenovo: firma sprzedała od lipca do września 18,3 miliona maszyn (i w rezultacie ma 25,7% udziałów w rynku). Na drugim miejscu był HP (15,4 miliona sztuk, 21,6%), a na trzecim Dell (10,8 miliona egzemplarzy, 15,2%) Tuż poza podium znalazły się koncerny Apple (5,5 miliona, 7,7%) i Acer (5,1 miliona, 7,1%).

Niemal wszyscy producenci zajmujący pierwsze pięć miejsc odnotowali wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku. Wyjątkiem jest Dell – w jego przypadku sprzedaż spadła o 4,6%.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościSalwador wydobywa bitcoiny ekologicznie
19 października 2021
Niedawno Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął bitcoiny jako oficjalną walutę. To jednak nie ostatnia wiadomość na temat...

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto