A A A

Lewitująca deskorolka Lexus Hoveboard

6 sierpnia 2015, 07:20
W czerwcu Lexus zaprezentował światu lewitującą deskorolkę Hoverboard. Dziś możemy zobaczyć, na co stać to niecodzienne urządzenie.
Lewitująca deskorolka Lexus Hoveboard

Projekt Lexus Hoverboard rozpoczął się 18 miesięcy temu we współpracy z naukowcami z IFW Dresden oraz z firmy evico GmbH, która specjalizuje się w technologii magnetycznej lewitacji. Po serii testów w laboratoriach w Dreźnie w wykonaniu profesjonalnego skateboardzisty, Rossa McGourana, zespół postanowił sprawdzić, na co stać Hoverboard.

Zespół przeniósł się do Barcelony, gdzie zbudował specjalnie przygotowany skateparku, na którym można było wykorzystać techniki jazdy, figury i nawyki środowiska deskorolkowców ze specyfiką technologii lewitacji magnetycznej. Przewieziono do Barcelony 200 m toru magnetycznego, który zamontowano pod powierzchnią skateparku. Ross wypróbował na nim unikalne tricki, na które zwykła deskorolka nie może sobie pozwolić, np. jazdę po wodzie. Film pt. Slide rejestrujący testy w Barcelonie wyreżyserował wielokrotnie nagradzany Henry-Alex Rubin. Obok Hoverboarda i Rossa McGourana bierze w nim udział także Lexus GS F.

Jeżdżę na deskorolce od 20 lat, ale jazda na Hoverboardzie bez elementu tarcia to zupełnie nowe doświadczenie, wymagające nowych umiejętności. Musiałem wypracować optymalną postawę i sposób na utrzymywanie równowagi" - powiedział Ross.

Technologia lewitującej deskorolki Lexusa opiera się na dwóch kriostatach - zbiornikach w których nadprzewodnik jest chłodzony do -197 stopni Celsjusza ciekłym azotem. Deska ustawiana jest nad torem zawierającym magnes stały. Jak wyjaśnia dr Oliver de Hass, CEO firmy evico: „Pole magnetyczne pozwala zachować dystans między deską i torem, powodując lewitację. Pole jest na tyle silne, że utrzymuje ciężar człowieka, nawet gdy wykonuje tricki i skacze na desce".


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Debiut smartfona Meizu 16s
24 kwietnia 2019
Meizu ogłosiło nowy, flagowy model swojego smartfona. Meizu 16s to wydajne urządzenie wykorzystujące moc procesora Snapdragon 855 i 6 GB...


Aktywny Kabel Optyczny HDMI
23 kwietnia 2019
Active Optical Cable (AOC) to technologia okablowania wykorzystująca światłowód do przedłużenia sygnału HDMI. Korzyścią takiego...

Inno3D GTX 1650 TWIN X2 OC oraz COMPACT
23 kwietnia 2019
Inno3D przedstawia nowego członka rodziny GTX, bazującej na architekturze Turing. Dziś na rynku debiutuje karta GTX 1650 w dwóch wersjach –...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto