A A A

LibreOffice z nową aktualizacją zabezpieczeń

8 sierpnia 2019, 14:50
Ukazał się pakiet biurowy LibreOffice 6.3 autorstwa Document Foundation.
LibreOffice z nową aktualizacją zabezpieczeń

The Document Foundation wydał LibreOffice 6.3, w którym poprawiono wydajność, skrócono czas wczytywania i zapisywania dokumentów/arkuszy oraz dodano nowe funkcje.

Między innymi jest to uproszczony interfejs. Calc (odpowiednik Excela) doczekał się nowego widgetu, dającego dostęp do najczęściej używanych funkcji. Ułatwi to wykonywanie operacji matematycznych. Dodana funkcja Fourier przyda się natomiast tym, którzy w obliczeniach wykorzystują transformatę Fouriera i liczby zespolone. Ulepszono też funkcję służącą do przerabiania dokumentów na PDF-y.

Wariant 6.3 przede wszystkim niesie z sobą poprawę bezpieczeństwa, związaną z obsługą języka LibreLogo przez programy pakietu LibreOffice – środowiska programistycznego podobne do Logo. W poprzednich wersjach wykryto lukę, która pozwala na łatwe odpalenie szkodliwego kodu z poziomu dokumentu. Pierwsze poprawki pojawiły się w zeszłym tygodniu w wersji 6.2.5, ale okazało się, że problem wyeliminowano tylko częściowo. Wersja 6.3 ma ostatecznie wykluczyć tę podatność. Nie wiadomo jeszcze, na ile nowe zabezpieczenie jest skuteczne.

fot. The Document Foundation


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKomputer jako "człowiek roku"
9 lipca 2020
Tym razem kartką z pożółkłego kalendarza IT jest okładka czasopisma "Time", które w 1983 r. przyznało tytuł "człowieka roku"... maszynie.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto