A A A

Liczba backdoorów wzrosła w 2018 r. o ponad 40 procent

27 grudnia 2018, 13:30
Kaspersky Lab podsumował ewolucję szkodliwego oprogramowania w 2018 r. Spośród wszystkich nowych niebezpiecznych plików wykrytych w tym okresie najbardziej zwiększyła się liczba trojanów otwierających tylne furtki w systemach, czyli tzw. backdoorów, (o 44 proc.) oraz oprogramowania ransomware (o 43 proc.). Co trzeci komputer na świecie (30,01 proc.) stanowił cel co najmniej jednego zagrożenia online.
Liczba backdoorów wzrosła w 2018 r. o ponad 40 procent

Łącznie, każdego dnia przez dziesięć pierwszych miesięcy roku technologie bezpieczeństwa Kaspersky Lab przetwarzały 346 000 nowych szkodliwych plików. Liczba i zróżnicowanie nowych plików wykrywanych każdego dnia dość dobrze określa zainteresowania cyberprzestępców zajmujących się tworzeniem i rozprzestrzenianiem szkodliwego oprogramowania. Podczas gdy w 2011 r. technologie Kaspersky Lab wykrywały dziennie 70 000 nowych plików, w 2017 roku liczba ta wzrosła pięciokrotnie - do 360 000.

"W 2018 roku miał miejsce niewielki spadek liczby nowych szkodliwych programów wykrywanych każdego dnia. Z jednej strony może to oznaczać, że cyberprzestępcy są zainteresowani ponownym wykorzystywaniem starego szkodliwego oprogramowania, które okazało się skuteczne. Z drugiej strony wzrost liczby wykrywanych backdoorów i programów ransomware pokazuje, że atakujący nieustannie poszukują nowych sposobów złamania zabezpieczeń urządzeń ofiar i zarobienia na tym pieniędzy. Niesłabnące zainteresowanie oprogramowaniem ransomware i jego nieustanny rozwój stanowi ostrzeżenie, aby zachować czujność - zarówno przed istniejącymi, znanymi cyberzagrożeniami, jak i tymi nowymi, których jeszcze nie widzieliśmy" - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef działu badań dot. zwalczania szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

W celu zapewnienia sobie ochrony Kaspersky Lab zaleca następujące działania:

  • Bądź czujny i nie otwieraj podejrzanych plików lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł.
  • Nie klikaj żadnych odsyłaczy otrzymywanych z nieznanych źródeł oraz podejrzanych reklam online.
  • Twórz mocne hasła i pamiętaj, aby je regularnie zmieniać.
  • Zawsze instaluj aktualizacje. Niektóre z nich mogą zawierać łaty na krytyczne luki w zabezpieczeniach systemu i aplikacji.
  • Ignoruj wiadomości, w których nadawca prosi cię o wyłączenie systemów bezpieczeństwa dla oprogramowania pakietu Office lub oprogramowania antywirusowego.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające dostosowane do typu posiadanego systemu oraz urządzeń.

 

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto