A A A

Linux na iPhone

1 grudnia 2008, 10:31
Od czasu pojawienia się na rynku telefonu iPhone i odtwarzacza iPod Touch, wysiłkom marketingowców firmy Apple towarzyszą wysiłki hakerów i programistów z całego świata, próbujących rozgryźć kod systemu operacyjnego w mobilnych urządzeniach Apple. Tym drugim udało się dokonać pewnej rewolucji, na iPhonie zainstalowano Linuksa.
Linux na iPhone

Programista znany pod pseudonimem Planetbeing – członek programistycznej (przez niektórych określanych mianem hakerskiej) grupy Dev Team, znanej z różnego typu modyfikacji oprogramowania systemowego do urządzeń Apple, skutecznie rozpracował sterowniki sprzętowe iPhone/iPoda Touch, co z kolei umożliwiło mu przejęcie kontroli nad sprzętem za pomocą praktycznie dowolnego oprogramowania systemowego – wybór padł na Linuksa, który jest systemem o otwartym kodzie.

Planetbeing umieścił w serwisie Vimeo krótką wideoprezentację, którą można obejrzeć poniżej.


Jak widać, możliwości zainstalowanego Linuksa są dość ograniczone, w praktyce użytkownik ma dostęp do systemu plików iPhone'a/iPoda Touch wyłącznie za pośrednictwem tekstowego trybu poleceń. Nie jest możliwe korzystanie z bezprzewodowej sieci, nie jest obsługiwany dźwięk, a także nie działa ekran dotykowy. Jednak już sam fakt, że możliwe okazało się zainstalowanie innego systemu operacyjnego niż system Apple'a, świadczy o tym, że opracowanie aplikacji korzystających ze sprzętowych możliwości mobilnych urządzeń Apple'a jest wyłącznie kwestią czasu – oczywiście o ile grupie Dev Team i innym "łamaczom kodu Apple'a" starczy zapału.

Źródło: Engadget


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto