A A A

Maperia - lokalizator internetowy z ciekawymi funkcjami

31 marca 2010, 10:18
Maperia - lokalizator internetowy z ciekawymi funkcjami

Kilka miesięcy temu ruszył pierwszy w Polsce lokalizator internetowy, posiadający cechy serwisu społecznościowego, dzięki któremu użytkownicy mają możliwość zamieszczania zdjęć, filmów wideo oraz opinii na temat konkretnych obiektów. Twórców serwisu zapytaliśmy, czym wyróżnia się ich produkt na tle konkurencji.

Serwis Maperia to lokalizator internetowy tworzony przez internautów. Każdy użytkownik sieci może bowiem założyć tam swój profil i zamieszczać na mapie ulubione miejsca i obiekty wraz z ich zdjęciami oraz filmami wideo.

Twórcy serwisu twierdzą, że Maperia nie jest kolejnym, prostym lokalizatorem internetowym i mimo, iż posiada podstawowe funkcjonalności takiego serwisu, to jednak na tle konkurencji wyróżnia się innymi rozwiązaniami.

- Tym, co wyróżnia ten lokalizator spośród innych jest możliwość wyszukiwania podobnych obiektów w pobliżu. Oznacza to, że jeśli odnaleziony dajmy na to McDonald nie będzie tym, którego szukaliśmy, możemy wyszukać inne tego typu restaurację w danym mieście, po określeniu konkretnej odległości. Ponadto możemy wybrać ten McDonald, który poleca znaczna część maperiowej społeczności - obiekty na portalu mogą być bowiem oceniane i komentowane przez użytkowników, a także wzbogacane o zdjęcia i filmy wideo - mówi Leszek Kmieć, współtwórca serwisu maperia.pl.

Profil na portalu założyć może każdy, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Maperia.pl umożliwia zamieszczanie ofert, cenników usług i innych informacji handlowych. Jest to swego rodzaju platforma umożliwiająca publikację darmowej reklamy. Oprócz samego zaistnienia w wyszukiwarce, firma, która utworzy swój profil może bowiem zaprezentować się na nim w wybrany przez siebie sposób.

Internauci mogą komentować działalność prezentujących się marek, wskazywać poziom zadowolenia z ich usług oraz rekomendować je swoim znajomym. Firmy z kolei, tak jak i pozostali użytkownicy sieci, współtworzą portal, dostając w zamian możliwość dowolnej prezentacji swojej działalności w założonym przez siebie profilu.

Do stworzonej niedawno personalizacji dla każdego regionu, umożliwiającej wyszukiwanie obiektów i osób z danego województwa, dołożone zostaną rozbudowane funkcje społecznościowe oraz informacyjne. Przede wszystkim będzie można dołączyć do grup skupionych wokół konkretnych zainteresowań. Użytkownicy będą mieli możliwość wyszukiwania i poznawania ludzi z najbliższej okolicy. Dodatkowo na portalu pojawi się także lista ciekawych wydarzeń w wybranym regionie lub mieście. Niewykluczone też, że do każdego z regionów dodane zostaną najświeższe wiadomości lokalne.

- Obiekty na portalu umieszczamy, bazując na informacjach sieci handlowych i ogólnodostępnych danych. Poza tym każdy użytkownik, właściciel sklepu lub punktu usługowego, czy też sieć handlowa ma możliwość zamieszczania informacji za pomocą formularza „dodaj lokalizację”, jak i poprzez import grupowy lokalizacji w odpowiednio sformatowanych plikach. Przykładem grupowego importu są lokalizacje sieci KFC. - dodaje Leszek Kmieć.

Obecna odsłona serwisu jest jak na razie wersją rozwojową. Twórcy zdają sobie sprawę, że nie jest jeszcze ona pozbawiona problemów optymalizacyjnych. - Mamy kilka nowych pomysłów i na pewno niebawem je wdrożymy. Potrzebujemy tylko nieco czasu na wypracowanie modelowego rozwiązania. Należy jednak nadmienić, że API jakie dostarcza google jest oparte o technologię warstw javascript, a szybkość działania skryptów zależy w dużej mierze od sprzętu, jakim dysponuje użytkownik, przeglądający serwis - uważa Leszek Kmieć.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Trump uderza w... Apple'a
11 sierpnia 2020
Zakaz korzystania z komunikatora WeChat może mieć fatalne skutki dla producenta iPhone'ów.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto