A A A

Media społecznościowe pod nadzorem?

31 lipca 2019, 08:40
Republikański senator Josh Hawley zaproponował projekt ustawy, która miałaby ograniczyć manipulacyjne praktyki stosowane na platformach społecznościowych i uzależniający charakter tych serwisów.
Media społecznościowe pod nadzorem?

Słynna ustawa SMART (Social Media Addiction Reduction Technology) zakazuje kilku kluczowych funkcji wdrożonych przez największe serwisy społecznościowe – YouTube'a, Facebooka, Twittera i Snapchata. Proponowane przepisy zobowiązują też gigantów technologicznych do wprowadzania nowych narzędzi, które pomogą im kontrolować i optymalizować ilość czasu spędzanego w social media. – Firmy technologiczne przejęły z biznesu stosowanie technik manipulacyjnych – mówi senator Hawley. – Celem „innowacji" wprowadzanych na platformach społecznościowych nie jest budowanie lepszych produktów, ale przywiązywanie do siebie użytkowników, którym coraz trudniej jest zrezygnować z tych narzędzi.

Ustawa miałaby zakazać tak popularnych funkcji jak opcja niekończącego się przewijania (infinite scrolling), która pozwala ładować nowe treści bez wyraźnego żądania użytkownika. Na czarnej liście znalazłyby się również automatyczne odtwarzanie wideo na platformie YouTube oraz przyznawanie użytkownikom odznaczeń i tytułów, które gratyfikują większą aktywność i zaangażowanie na platformach (takich jak np. tytuł „lider wśród fanów" stosowany przez Facebooka).

Nie wiadomo, jak rozwiną się losy tej ustawy w amerykańskim senacie. Pewne jest natomiast, że przepisy zaproponowane przez polityka z Missouri budzą ogromny opór internetowych graczy. Facebook, Twitter i inne sieci społecznościowe mogą się rozwijać, dzięki angażowaniu odbiorców i zalewania ich bez ograniczeń treściami. Jeśli użytkownicy zaczną spędzać w social mediach mniej czasu, natychmiast odbije się to na przychodach z reklam.

Fot. Gerd Altmann/Pixabay

 

 


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto