A A A

Media społecznościowe powodują przygnębienie

12 września 2019, 10:10
Koleje badania pokazują, że zbyt dużo czasu spędzanego w portalach społecznościowych negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków.
Media społecznościowe powodują przygnębienie

W czasopiśmie „JAMA Psychiatry" opublikowano (11.09 br.) wyniki badań pokazujące, że u nastolatków, którzy poświęcają więcej niż trzy godziny dziennie na śledzenie social mediów, wzrasta ryzyko depresji, lęku, agresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Analizowano zachowania 6595 młodych Amerykanów (12-15 lat), którzy deklarowali, ile czasu spędzają w mediach społecznościowych oraz czy obserwują u siebie problemy ze zdrowiem psychicznym i zachowaniem. Okazało się, że nawet przy uwzględnieniu wcześniejszej historii zachowań młodych ludzi trzy godziny dziennie w social mediach korelują z wyższym odsetkiem problemów ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy prowadzący badanie twierdzą, że zbyt długie przebywanie w mediach społecznościowych wywołuje u młodych ludzi skutki dwojakie: wewnętrzne (depresja, lęk) i zewnętrzne (zachowanie agresywne lub aspołeczne). Te drugie nie występowały u nastolatków nieużywających social mediów.

Badania trwają

Wpływ na młodych ludzi nie tylko internetu i kanałów społecznościowych, ale też używania komputera do innych celów to kwestia analizowana już od pewnego czasu. Technologia jest szybsza niż badacze, dlatego nie do końca jeszcze wiadomo, jak rozwija się mózg dzieci i młodzieży epoki cyfrowej. Tym bardziej że same wyniki badań potrafią się między sobą różnić. Tylko w sierpniu br. ukazały się publikacje potwierdzające związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a uzależnieniem od technologii oraz wskazujące na brak związku między aktywnością technologiczną a zdrowiem psychicznym.

Problem jednak jest zauważalny, skoro nawet Facebook włącza się w analizy dotyczące samobójstw wśród młodych ludzi, wprowadza politykę, która ma zapobiegać wpływowi treści portalu na takie zachowania, i zatrudnia do pomocy ekspertów ds. zdrowia i dobrego samopoczucia.

fot. Pixabay

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
12 września 2019, 10:39
Witam! Moim zdaniem wszystko zależy od tego, na kogo trafimy w serwisach społecznościowych :oczy: . Jak na porządnych, inteligentnych i mądrych ludzi, to jest okey i nie powinno być problemów, ale jak na jakichś świrów, którzy czerpią satysfakcję, żeby dokuczać słabszym i ich hejtować albo stalkować, to rzeczywiście - nie dziwię się.  Niestety, jest masa takich ludzi, którzy czerpią satysfakcję z tego, żeby dopiec słabszym i zrobić z tego sensację na "Facebook'a" czy "YouTube", bo np. jak ktoś się potknie, to porządny, inteligentny człowiek poda rękę i przytrzyma, a jakiś świr, zamiast pomóc, wyciągnie smartfona, nagra filmik, jak ten ktoś się przewraca i wrzuci na "Facebook'a" czy "YouTube".  I tych drugich, którzy zamiast pomagać szukają taniej sensacji, żeby zabłysnąć wśród kolegów i koleżanek powinno się tępić z całą surowością :wpieniony: .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto