A A A

Meritum – pierwszy polski komputer domowy

28 października 2021, 09:00
Jesienią 1983 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowano oficjalnie ośmiobitowy komputer firmy Mera-Elzab.
Meritum – pierwszy polski komputer domowy

Seryjną produkcję Meritum rozpoczęto w roku 1984; do momentu jej zakończenia (w roku 1987) powstało około 2500 egzemplarzy, co było kroplą w morzu potrzeb.

Meritum, nawet jak na owe lata, nie dało się nazwać nowoczesną konstrukcją – bo też de facto był to nieoficjalny klon zaprezentowanego w 1977 roku amerykańskiego komputera Tandy TRS-80. Maszyna pracowała tylko w monochromatycznym trybie tekstowym 64×16. Rozbudowana wersja ośmiobitowca, Meritum II, miała więcej pamięci (do 48 kB) i możliwość podłączenia specjalnie opracowanej stacji dysków. W planach była też maszyna Meritum III, o znacznie lepszych możliwościach graficznych, ale powstał tylko jej prototyp.

Meritum z uwagi na kiepskie parametry, brak oprogramowania i małą liczbę wyprodukowanych egzemplarzy nie cieszył się większą popularnością. Mimo wszystko w latach 80. dla wielu nastolatków był pierwszym komputerem z jakim mieli styczność, gdyż niemal wszystkie egzemplarze przekazano placówkom oświatowym, gdzie pełniły rolę edukacyjną w pracowniach komputerowych.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: komputery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto