A A A

Microsoft Edge w nowym wydaniu

3 kwietnia 2020, 15:40
Koncern z Redmond poprawił sposób przewijania w swojej przeglądarce. Jednocześnie firma przyznaje się do kilku błędów.
Microsoft Edge w nowym wydaniu

W poście zamieszczonym na blogu firmowym najciekawszą informacją nie jest charakterystyka nowej przeglądarki, ale historia prowadząca do jej opracowania. Starsze wersje Microsoft Edge pracowały płynnie dzięki temu, że ściśle zintegrowano je z systemem operacyjnym. Taki pomysł przyniósł na krótką metę sukces – przeglądarka miała wszystko, co potrzebne do szczęścia: wygląd, szybkie działanie i sprawne interakcje.

Jednak to, co gwarantowało powodzenie, stało się jednocześnie przyczyną porażki. Tak ścisła integracja z systemem operacyjnym sprawiła, że nie można było przenieść opcji wynikających ze zdobytych doświadczeń na inne systemy, w tym starsze wersje Windowsa. Próby takiej implementacji prowadziły do spadku szybkości reakcji i stabilności całego systemu, błędów w skryptach itp. Wszystko to powodowało, że niektóre funkcje przeglądarki były trudne w obsłudze, a z czasem prowadziły do nieprawidłowego wyświetlania niektórych witryn.

Firma musiała więc opracować całkiem nową koncepcję przeglądarki. W najnowszej, właśnie udostępnionej wersji zaprojektowano znacznie lepsze przewijanie, i to dostosowane nie tylko do Microsoft Edge, ale również do innych przeglądarek opartych na Chromium (jest to otwarty projekt browsera, z którego kod źródłowy czerpią m.in. Google Chrome, Opera, Vivaldi, SlimJet i Microsoft Edge).

Firma twierdzi, że nowe pomysły zastosowała po zasięgnięciu opinii użytkowników, choć wiemy przecież, że liczne głosy społeczności internautów przez długi czas były lekceważone.

Jednym z podstawowych założeń nowego projektu było usunięcie problemów pojawiających się w trakcie korzystania z przeglądarki, tak by nie występowały one niezależnie od tego, czy użytkownik obsługuje ją na touchpadzie, ekranie dotykowym, za pomocą klawiatury czy myszki. Przewijanie ma działać szybko i dokładnie, więc inżynierowie pracujący nad projektem skupili się na wydajności i precyzji działania.

Ponieważ jednak nic nie może być tak dobre, by nie działało lepiej po aktualizacjach, firma zapowiada rychłe ich wprowadzanie.

fot. YouTube – Microsoft

 


Piotr Rabiej
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto