A A A

Microsoft potwierdził wymagania sprzętowe Windowsa 11

25 czerwca 2021, 13:30
Windows 11 wymaga wyraźnie mocniejszej konfiguracji od Windowsa 10.
Microsoft potwierdził wymagania sprzętowe Windowsa 11

Odsłonięcie kolejnych kart

Wczoraj, około 6 lat po premierze poprzedniego systemu, Microsoft zaprezentował w końcu jego długo wyczekiwanego następcę. Jedną z informacji, która została ujawniona już po prezentacji, są wymagania sprzętowe Windowsa 11. Wyglądają one następująco:

 

  • Procesor 64-bitowy, co najmniej dwurdzeniowy z zegarem 1 GHz
  • 4 GB pamięci RAM
  • 64 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 12
  • Wyświetlacz o przekątnej co najmniej 9 cali i rozdzielczości 720p
  • Konto Microsoft i połączenie z internetem podczas instalacji i konfiguracji
  • TMP 1.2 (zalecane TMP 2.0)

 

W kierunku współczesności

Porównując przedstawioną listę z aktualnymi wymaganiami minimalnymi Windowsa 10 (które były zwiększane wraz z kolejnymi łatkami) w oczy rzuca się przede wszystkim konieczność posiadania co najmniej dwurdzeniowego procesora. Znacząco wzrosło też zapotrzebowanie na RAM. W przypadku poprzednika były to 1–2 GB zależnie od wersji. Windows 11 zajmie też dwukrotnie więcej miejsca na dysku twardym i uruchomi się tylko na komputerach z kartami graficznymi zgodnymi z bibliotekami DirectX 12 (dla porównania, wersja 10 wciąż wspiera m.in. DirectX 9).

Mimo wszystko wymagania nie są wygórowane i powinny znajdować się w zasięgu większości użytkowników. Microsoft wyraźnie odcina się tylko od bardzo wiekowych już konfiguracji. Zdecydowana większość maszyn złożonych od czasu premiery "dziesiątki" poradzi sobie z nowym systemem. Data premiery Windowsa 11 oraz model dystrybucji wciąż nie zostały ujawnione.

fot. Microsoft


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto