A A A

Microsoft prezentuje pierwszą próbkę przeglądarki Internet Explorer 9

17 marca 2010, 09:27
Microsoft prezentuje pierwszą próbkę  przeglądarki Internet Explorer 9

Podczas trwającej w Las Vegas konferencji MIX10, Microsoft przedstawił rozwiązania wskazujące na zaangażowanie firmy w rozwój systemów interoperacyjnych. Zaprezentowano także wersję Platform Preview dziewiątej odsłony przeglądarki Internet Explorer.

Standardy branżowe były najważniejszym tematem tegorocznej konferencji MIX10. Microsoft przedstawił na niej swoje podejście do zwiększania wydajności przeglądania zawartości Internetu.  Dean Hachamovitch, dyrektor generalny działu Internet Explorer w Microsoft, scharakteryzował Internet Explorer 9 jako przeglądarkę z rozszerzonym wsparciem dla HTML5, akcelerowanymi sprzętowo grafiką i tekstem. Dziewiąta wersja Internet Explorera będzie pracować z nowym silnikiem JavaScript. Nowe cechy przeglądarki pozwolą twórcom stron korzystać ze znanego języka w celu budowania atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnie stron.

Microsoft ogłosił również, że będzie się aktywnie przyczyniać do rozwoju nowych elementów i usprawnień biblioteki JavaScript jQuery. Firma przedstawiła także nowe zestawy dla deweloperów (SDK) Open Data Protocol (OData), które ułatwią dostęp do danych z chmury i tworzenie aplikacji webowych dla wielu platform.

W ramach zaangażowania w zwiększanie wsparcia dla różnorodnych platform, Microsoft ujawnił szczegóły specyfikacji HTML5, obejmującej CSS3, Scalable Vector Graphics (SVG), XHTML oraz tagi audio i wideo oparte na standardowych obecnie kodekach (H.264/MPEG4 i MP3/AAC).

Firma zademonstrowała także nowy silnik JavaScript wykorzystujący moc obliczeniową wielu rdzeni nowoczesnych procesorów w celu efektywnego zarządzania zasobami komputera i podnoszenia wydajności przeglądania zasobów sieci. Łącząc w sobie interoperacyjność z nowym silnikiem JavaScript i technologią Direct 2D, Internet Explorer 9 umożliwi twórcom stron internetowych budować bogatsze witryny o krótkim czasie ładowania i tym samym wyglądzie bez względu używaną platformę.

„Bardzo mnie cieszy zaangażowanie firmy Microsoft w HTML Working Group oraz powstawanie HTML5,” – powiedział Philippe Le Hegaret z W3C.
„Internet Explorer 9 to pierwsza przeglądarka, która lepiej wykorzysta znane przez deweloperów schematy na nowoczesnych komputerach PC z Windows,” – powiedział Dean Hachamovitch.

Począwszy od MIX10, deweloperzy będą mogli obserwować postępy firmy Microsoft oraz udzielać bezpośredniego wsparcia procesowi powstawania Internet Explorer 9 Platform Preview poprzez sprawdzanie i ocenianie nowych partii kodu, udostępnianych co około osiem tygodni, aż do momentu wydania oficjalnej wersji beta. Twórcy stron internetowych mogą pobrać Internet Explorer 9 Platform Preview z http://www.IETestDrive.com.

„Internet Explorer 9 obsługujący wspomagany przez GPU rendering HTML5 jest kamieniem milowym na polu wizualnych interfejsów komputerowych,” – powiedział Drew Henry, dyrektor generalny działu GeForce i ION GPU w NVIDIA Corp. – „Dzięki wykorzystaniu układów graficznych NVIDIA, Internet Explorer 9 pozwala deweloperom przebić się przez szklany sufit, który do tej pory ograniczał ich możliwości kreowania bogatych w grafikę i wydajnych aplikacji webowych”.

Wzbogacanie odczuć użytkowników dzięki chmurze

W celu umożliwienia deweloperom budowania przestronnych, interoperacyjnych stron internetowych i mobilnych aplikacji wykorzystujących dane z chmury, Microsoft wydał również komplet SDK OData dla szeregu języków, w tym .NET, Java, PHP, Objective-C (iPhone i Mac) i JavaScript. Technologia ta, oparta na HTTP i Atom, ma za zadanie zwiększyć mobilność danych.

Microsoft ogłosił także drugą Community Technology Preview (CTP) swojego serwisu informatycznego o nazwie kodowej „Dallas”, opartego na platformie Windows Azure. Dzięki niemu deweloperzy dostaną dostęp do kodu i programów niezależnych twórców, które znajdą zastosowanie w aplikacjach webowych i mobilnych. Mając dostęp do danych poprzez OData i „Dallas”, twórcy będą w stanie czerpać korzyści z pisanego kodu na własnych warunkach, a ostatecznie przyczynić się do rozbudowy oprogramowania i wzbogacenia wrażeń internetowych użytkowników.

SDK OData dostępny jest pod adresem http://www.odata.org, a „Dallas” CTP2 –  http://www.Microsoft.com/Dallas.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


TMTG ma szefa
9 grudnia 2021
Kongresman Devin G. Nunes, członek komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, będzie zarządzać firmą Trump Media & Technology Group (TMTG).

Samolot napędzany wodorem
9 grudnia 2021
Opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości, którego wodorowe silniki pozwolą pokonać duże dystanse bez lądowania.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto