A A A

Microsoft przeznacza miliard dolarów na rozwój superinteligencji

23 lipca 2019, 12:40
Opracowanie „silnej” sztucznej inteligencji to główny cel współpracy laboratorium OpenAI oraz Microsoftu. Przedstawiciele firm twierdzą, że może to być najważniejszy krok w rozwoju technologicznym ludzkości.
Microsoft przeznacza miliard dolarów na rozwój superinteligencji

OpenAI to laboratorium badawcze z siedzibą w San Francisco, założone przez Elona Muska i Sama Altmana. Koncentruje się na pracach nad „silną" sztuczną inteligencją AGI (artificial general intelligence), która ma znacznie przekraczać możliwości wykorzystywanej już dziś w wielu dziedzinach sztucznej inteligencji. Jak podał serwis CNBC, Microsoft zdecydował się zainwestować milion dolarów w ten projekt, co da firmie pozycję wyłącznego dostawcy usług przetwarzania w chmurze dla OpenAI. Laboratorium udzieli również Microsoftowi licencji na część swoich technologii w celu ich komercjalizacji, jednak szczegóły tej współpracy nie są jeszcze znane.

Pieśń przyszłości
Na temat tego, czy w ogóle możliwe jest powstanie AGI, wciąż toczą się ożywione dyskusje. Ta „silna" sztuczna inteligencja miałaby myśleć jak człowiek, a w wielu aspektach znacznie przewyższać jego możliwości, co pociągałoby za sobą trudne do przewidzenia konsekwencje. Przedstawiciele OpenAI i Microsoftu podkreślają, że stworzenie AGI byłoby najważniejszym postępem technologicznym w historii ludzkości. Ta superinteligencja miałaby współpracować z ludźmi w rozwiązywaniu „multidyscyplinarnych problemów" i takich globalnych wyzwań jak zmiany klimatyczne, edukacja czy opieka zdrowotna.

OpenAI ma już na swoim koncie wiele sukcesów w rozwoju sztucznej inteligencji, m.in. w obszarze robotyki czy elastycznych systemów generowania tekstu. Nie są to jednak odkrycia tak epokowe, na jakie liczą twórcy laboratorium w związku ze stworzeniem AGI.

Partnerstwo technologiczne
W ramach współpracy Microsoft i OpenAI mają być opracowywane nowe technologie chmurowe o dużych mocach obliczeniowych. Jak podano we wspólnym komunikacie obu firm, ich partnerstwo zakłada respektowanie „wspólnych zasad dotyczących etyki i zaufania".

Działające od 2015 r. laboratorium OpenAI zaczynało jako organizacja non-profit, jednak na początku br. zdecydowało się na utworzenie nowej firmy, „for-profit", w celu zgromadzenia funduszy na rozwój AGI. Jej dyrektorem generalnym został Sam Altman. Nowy OpenAI działa jako podmiot „o ograniczonym zysku", co oznacza, że każdy, kto zainwestuje w jego badania, może oczekiwać maksymalnie 100-krotnego zwrotu z inwestycji.

fot. 123RF

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Długopis-dyktafon Olympus VP-20
17 lutego 2020
Olympus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziennikarzy i projektuje ciekawy gadżet – elegancki dyktafon wizualnie przypominający długopis.

Nowości w aplikacji Telegram
17 lutego 2020
Telegram nie ma tak wielu użytkowników jak Messenger czy WhatsApp, ale wciąż nieźle sobie radzi. Doczekał się właśnie kolejnej aktualizacji.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto