A A A

Microsoft publikuje Digital Defense Report

2 października 2020, 09:20
Koncern z Redmond przygotował kolejny raport na temat cyberprzestępczości.
Microsoft publikuje Digital Defense Report

Loginy, hasła i szantaż

Microsoft opublikował doroczny raport opisujący tendencje związane z zagadnieniami cyberbezpieczeństwa.

Autorzy dokumentu Digital Defense Report są zdania, że najpowszechniejsze stają się obecnie ataki phishingowe, podczas których wykorzystywane są hasła związane z bieżącymi wydarzeniami (przykładowo, COVID-19) lub znanymi markami, takimi jak Amazon, Apple, Microsoft, UPS i Zoom.

 

Dwa warianty

Microsoft otrzymuje codziennie ok. 8 bilionów raportów związanych z atakami na systemy operacyjne (zainstalowane na komputerach użytkowników prywatnych lub instytucjonalnych) albo na usługi chmurowe.

W ciągu ostatnich kilku lat zaczęły dominować dwie formy cyberprzestępczości: phishing, mający na celu wyłudzanie informacji oraz oprogramowanie szantażujące.

Według Microsoftu w ciągu ostatniego roku jego własne systemy zabezpieczające doprowadziły do zablokowania 13 miliardów podejrzanych wiadomości e-mailowych (będących najprawdopodobniej próbami phishingu). Cyberprzestępstwa tego rodzaju przyniosły osobom indywidualnym 1,7 miliarda dolarów strat w roku 2019.

Znacznie większym problemem okazało się jednak oprogramowane szantażujące (ransomware). Z jego powodu często trzeba było uruchamić zespół reagowania Microsoftu. Koncern zaleca kontrolowanie węzłow firmowych sieci VPN i jak najszybsze instalowanie przeznaczonych dla nich poprawek bezpieczeństwa. Okazuje się, że znaczna część oprogramowania ransomware jest instalowana właśnie na skutek błędów w sieciach VPN.

Skrócona wersja raportu Microsoftu brzmi następująco:

• w 2019 roku firma zablokowała ponad 13 miliardów podejrzanych wiadomości e-mailowych, wśród tórych ponad miliard zawierało adresy URL utworzone w celu przeprowadzenia ataku phishingowego na dane uwierzytelniające;

• oprogramowanie ransomware to najczęstszy powód działań w zakresie reagowania na incydenty od października 2019 roku do lipca 2020 roku;

• najpopularniejsze ataki przeprowadzone w ciągu ostatniego roku przez grupy hakerów wspomagane na poziomie państwowym to rozpoznanie, zbieranie danych logowania, złośliwe oprogramowanie i exploity wirtualnych sieci prywatnych;

• rośnie liczba ataków na elementy IoT (Internetu Rzeczy) – w pierwszej połowie 2020 roku zwiększyła się ona o około 35% w porównaniu z drugą połową 2019 roku.

fot. Darwin Laganzon – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto