A A A

Microsoft udostępnił kod źródłowy pierwszego MS DOS i Worda

26 marca 2014, 12:10
Wraz z Computer History Museum firma Microsoft udostępniła oryginalne kody źródłowe MS-DOS 1.1 i 2.0 i Microsoft Word (wersja dla Windows 1.1a).
Microsoft udostępnił kod źródłowy pierwszego MS DOS i Worda

Kody pochodzą z odległych lat 80., lata świetlne temu, kiedy firma Microsoft była mało znaną spółką. Zresztą, niewiele osób wie, że pierwszy MS-DOS tak naprawdę został kupiony od innej firmy.

W każdym wyjściu, dzięki Computer History Museum możemy dzisiaj sprawdzić, co kryło się w MS-DOS 1.1 i 2.0 i Microsoft Word (wersja dla Windows 1.1a).

Jak to było z tym DOS-em?

Po nieudanej próbie zakupu systemu CP/M-80, firma IBM zwróciła się do Microsoftu, by ten dostarczył odpowiednie oprogramowanie. Korzystając z okazji, Microsoft praktycznie porzucił prace nad swoim Uniksem o nazwie Xenix, odkupił prawa do systemu 86-DOS i na jego podstawie przygotował własny. W 1981 roku na rynek wszedł MS-DOS i jego rebrandowana dla IBM-a wersja - PC-DOS. System ten opanował praktycznie rynek pecetów na kolejne dziesięć lat i wywindował Microsoft do światowej czołówki producentów oprogramowania. Stało się to możliwie tylko dzięki temu, że na samym początku, ze względów prawnych IBM nie chciał być właścicielem DOS-a, a jedynie jego licencjobiorcą.

Z dokładną historią DOS oraz Windows możecie zapoznać się tutaj

A teraz przyznajcie się - kto jeszcze pamięta komendy DOS-owskie?


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
montazysta
26 marca 2014, 20:36
CLS
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto