A A A

Microsoft walczy z uwodzeniem nieletnich na czatach

10 stycznia 2020, 09:45
Gigant z Redmont opracował narzędzie o nazwie Projekt Artemis, które ma pomagać w rozpoznawaniu seksualnych oszustów polujących na dzieci w internecie.
Microsoft walczy z uwodzeniem nieletnich na czatach

Przestępcy seksualni nawiązują kontakt z nieletnimi między innymi poprzez komunikatory i czaty dostępne w grach internetowych. Dlatego też zautomatyzowany system opracowany przez Microsoft – nazwany Projekt Artemis – ma na celu poszukiwanie wzorców komunikacji (słów kluczowych i wyrażeń) wykorzystywanych przez uwodzicieli do manipulowania dziećmi. W tym celu analizowane będą także historie rozmów. W razie wykrycia budzącego podejrzenia wzorca system zgłosi rozmowę do moderatora, który zdecyduje, czy należy zawiadomić organy ścigania.

Projekt Artemis został stworzony przez Microsoft we współpracy z autorami platformy gier dla dzieci Roblox, firmą Meet Group, która tworzy aplikacje randkowe (Skout, MeetMe, Lovoo), spółką Kik oraz technologiczną organizacją non-profit Thorn, specjalizującą się w tworzeniu narzędzi zapobiegających seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich. Ich kooperacja zaczęła się w listopadzie 2018 roku podczas hakatonu Microsoftu poświęconego bezpieczeństwu dzieci w internecie.

Zespołem pracującym nad narzędziem Artemis kierował dr Hany Farid, który w 2009 roku współpracował z Microsoftem i Dartmouth College przy opracowywaniu PhotoDNA, bezpłatnego narzędzia służącego do wykrywania i zgłaszania zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Korzysta z niego obecnie ponad 150 firm i organizacji na świecie.

Projekt Artemis testowany będzie na Xbox Live i czacie Skype'a. Od dziś (10 stycznia) ma być licencjonowany bezpłatnie – za pośrednictwem organizacji Thorn – firmom udostępniającym funkcje czatu.

Jak podkreśliła na blogu Courtney Gregoire, dyrektor ds. bezpieczeństwa cyfrowego w firmie Microsoft, wykrywanie przypadków szukania ofiar potencjalnego wykorzystania seksualnego w internecie to poważny problem, z którymi firma chce się zmierzyć. Projekt Artemis to kolejny krok w kierunku zwalczania przemocy seksualnej dotykającej dzieci, ale nie jest to metoda skończona. Firma zamierza nadal współpracować z podmiotami komercyjnymi i organizacjami technologicznymi w celu ciągłego doskonalenia opracowanego narzędzia. Chce zgromadzić wokół tego projektu wiele zainteresowanych stron, w tym także osoby, które miały bezpośrednio do czynienia z takimi przestępstwami.

fot. 123RF

 

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto