A A A

Mikrobot 3D

18 lipca 2019, 13:10
Naukowcy z Georgii "wydrukowali" dwumilimetrowego robota.
Mikrobot 3D

Naukowcy z Instytutu Technicznego Georgii (Georgia Institute of Technology) zbudowali robota o długości 2 milimetrów, poruszającego się dzięki drganiom pochodzącym z otoczenia. Fotografia powyżej pozwala porównać go z jednocentówką.

Korpus widocznego na zdjęciu urządzenia powstał w wyniku zastosowaniu technologii druku 3D, w której pod wpływem ultrafioletu polimeryzowana jest monomerowa żywica. Do korpusu przyklejony jest piezoelektryczny siłownik. Nogi robota kurczą się i prostują dzięki drganiom mechanicznym, których źródłem może być jakikolwiek generator: sonar, przetwornik piezoelektryczny albo nawet zwykły głośnik. Zewnętrzne mechaniczne zasilanie jest niezbędne, ponieważ nie istnieją jeszcze baterie na tyle małe, aby do napędzania bota wykorzystać miniaturowe silniki elektryczne.

Mikrobot jest w stanie pokonać w ciągu sekundy odległość równą jego czterokrotnej długości. Prędkość poruszania się zależy od amplitudy odbieranych z otoczenia drgań. Co istotne, budowa samego robota (rozmiar nóg, kształt i proporcje całości) pozwala skonstruować urządzenia reagujące na różne częstotliwości wibracji.

Na razie urządzenie porusza się tylko do przodu. Jednak zespół badawczy chce łączyć mikroboty o odmiennej budowie w pary (lub większe grupy) i uzyskać możliwość precyzyjnego sterowania takimi zespołami dzięki stosowaniu odpowiednich częstotliwości drgań.

Do czego przydadzą się takie konstrukcje? Miniaturowe roboty mogą w przyszłości wykonywać precyzyjne operacje, takie jak niszczenie tkanek zaatakowanych przez nowotwór.

fot. Georgia Tech


Adam Wiśniewski
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto