A A A

Mikrofon kwantowy z Uniwersytetu Stanforda "policzy" dźwięk

27 lipca 2019, 09:10
Naukowcy opracowali mikrofon kwantowy, który pozwoli policzyć fonony – cząstki odpowiadające za rozchodzenie się dźwięku.
Mikrofon kwantowy z Uniwersytetu Stanforda

Fizycy z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikrofon kwantowy. Podobny wynalazek opracowali już w 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu Technologii Chalmers celem badania dźwięków o niskiej częstotliwości. Nowy wynalazek idzie jednak o krok dalej – ma służyć do zliczania fononów.

Fonony to cząstki dźwięku wydzielające się podczas zderzeń cząsteczek tworzących falę dźwiękową. W rzeczywistości są to niewielkie skupiska energii wyrzucanej się z atomów ośrodka pod wpływem drgania. Zaprojektowane przez badaczy narzędzie pozwoli uwięzić je do badania, a nawet określić ich  liczbę.

Naukowcom chodzi głównie o zarejestrowanie tzw. „szeptów atomów", czyli najcichszych dźwięków w przyrodzie. Przeciętnie słuch ludzki rejestruje odgłosy o częstotliwości nie mniejszej niż 20 Hz. Te powstające w wyniku samoistnego przemieszczania się atomów w ośrodku są dla nas niesłyszalne właśnie ze względu na zbyt niską częstotliwość drgań.

Badania te nie są oczywiście tylko naukową ciekawostką. Ich celem jest głębsze poznanie natury dźwięku, co może w praktyce przyczynić się do tego, że za parę lat sprzęt audio będzie działał zupełnie inaczej.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto