A A A

Mininova filtruje torrenty

8 maja 2009, 14:57
Popularny internetowy serwis ułatwiający wyszukiwanie określonych plików torrent wdrożył - na razie w fazie testowej - mechanizm weryfikacji publikowanych i ogłaszanych w wyszukiwarce torrentów.
Mininova filtruje torrenty

Celem mechanizmu weryfikującego umieszczane w serwisie informacje o plikach torrent jest automatyczne skanowanie uploadowanych plików pod kątem zawartości chronionej prawami autorskimi. W sytuacji gdy zostanie wykryty torrent prowadzący do treści chronionych prawem autorskim i zamieszczanych bez wiedzy i zgody właściciela tych praw, zostanie on automatycznie usunięty z bazy przeszukiwanej przez serwis Mininova. Ponadto system automatycznie zablokuje próby ponownego umieszczenia zablokowanych treści.

Nietrudno się domyśleć, że decyzja twórców serwisu o wprowadzeniu takiego systemu weryfikacji to pokłosie niedawnej rozprawy z twórcami serwisu Pirate Bay. Wdrożony testowo mechanizm ma funkcjonować 12 tygodni i na razie jest w stanie rozpoznawać niewielką liczbę tytułów (głównie chodzi o popularne filmy, tytuły muzyczne i programy telewizyjne).

Wprowadzone filtrowanie spotkało się oczywiście z ostrą krytyką ze strony użytkowników serwisu, zapowiadających, że przestaną korzystać z serwisu. Niektórzy wieszczą wręcz koniec Mininova. Czy tak będzie rzeczywiście? Miejmy nadzieję, że nie – jest przecież olbrzymia ilość treści, które można publikować legalnie, a które – bez sieci P2P – najprawdopodobniej zalegałyby zapomniane w niedostępnych szerokiej rzeszy internautów archiwach.

Źródło: TechConnect


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto