A A A

Mistrz gry w go przechodzi na emeryturę

28 listopada 2019, 08:00
– Człowiek nie jest w stanie rywalizować z oprogramowaniem wykorzystującym mechanizmy sztucznej inteligencji – uważa Koreańczyk Lee Sedol.
Mistrz gry w go przechodzi na emeryturę

Lee Sedol (Lee Se-dol), mistrz gry w go, kończy karierę, ponieważ uważa, że człowiek nie jest w stanie rywalizować z „przeciwnikiem" bazującym na sztucznej inteligencji.

Strategiczna gra w go powstała w Chinach ponad 2500 lat temu i jest uznawana za najstarszą grę planszową na świecie. Lee Sedol uchodzi z kolei za jednego z najwybitniejszych współczesnych graczy w go: może pochwalić się zwycięstwami w 18 międzynarodowych turniejach. Zarazem jest on jedynym człowiekiem, któremu udało się pokonać oprogramowanie AlphaGo opracowane przez należącą do Google'a firmę DeepMind Technologies.

AlphaGo został zaprojektowany do rozgrywania partii go; oprogramowanie wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego oparte na sieciach neuronowych. Jest to pierwszy system sztucznej inteligencji, któremu udało się osiągnąć poziom mistrza gry w go.

Okazuje się to o wiele trudniejsze niż w przypadku gry w szachy. Przez niemal 20 lat od momentu, gdy skonstruowany przez koncern IBM komputer Deep Blue pokonał szachowego mistrza świata Garri Kasparowa (w 1997 roku), oprogramowanie do gry w go nie było w stanie wygrać nawet z półprofesjonalistami (najlepsze bazujące na sztucznej inteligencji systemy osiągały poziom amatorski). W przypadku konfrontacji z zawodowymi graczami zwyciężały tylko wtedy, gdy otrzymywały handicapy w postaci kilku kamieni.

Oprogramowanie AlphaGo jako pierwsze zdołało pokonać zawodowego gracza. Stało się to w roku 2015, gdy odbył się mecz z Fanem Hui. AlphaGo zwyciężył we wszystkich pięciu rozegranych partiach.

W roku 2016 do rywalizacji z AlphaGo stanął Lee Sedol. Rozgrywka znowu składała się z pięciu partii. Cztery z nich wygrało oprogramowanie, ale jedną – Lee Sedol. Nikomu innemu nie udało się powtórzyć tego osiągnięcia.

Koreańczyk zrezygnował jednak z zawodowej gry w go, ponieważ, jak stwierdził w rozmowie z agencją prasową Yonhap, „nie znajdzie się już nigdy na szczycie, nawet gdy wśród ludzi będzie numerem jeden – istnieje bowiem ktoś, kogo nie może pokonać".

Pomimo zakończenia profesjonalnej kariery Lee Sedol ma w grudniu podjąć walkę z innym systemem AI zaprojektowanym z myślą o grze w go. Będzie nim HanDol – program opracowany przez południowokoreańską korporację NHN Entertainment, który pokonał już pięciu najlepszych graczy go w tym kraju.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto