A A A

Mniej śledzenia w Androidzie

21 lutego 2020, 13:50
Testowana właśnie wczesna wersja rozwojowa systemu Android 11 ma zagwarantować użytkownikom większe poczucie prywatności i bezpieczeństwa.
Mniej śledzenia w Androidzie

Google zapowiada zweryfikowanie zasad, według których działające w tle aplikacje dla systemu Android będą mogły przekazywać dane lokalizacyjne osób korzystających ze smartfonów i innych urządzeń przenośnych.

„Użytkownicy stale podkreślają, że zależy im na większej kontroli nad własnymi danymi lokalizacyjnymi, i z tego powodu musimy zagwarantować, że nie zostaną one wykorzystane w niewłaściwy sposób" – napisał Krish Vitaldevara, dyrektor ds. zarządzania bezpieczeństwem i zaufaniem w Google Play.

W testowanej obecnie wczesnej wersji rozwojowej systemu Android 11 pojawiła się funkcja mająca zapewnić użytkownikom większe poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Mowa o tymczasowych, jednorazowych pozwoleniach na przekazanie na zewnątrz danych lokalizacyjnych. Aplikacja zamierzająca to zrobić będzie musiała zapytać o zgodę właściciela smartfona. Ten będzie miał do wyboru trzy warianty odpowiedzi: odmowną, udzielenie zezwolenia na czas wykorzystywania aplikacji oraz jednorazowe pozwolenie na przekazanie danych; ważność jednokrotnego zezwolenia wygasa wraz z zamknięciem programu.

W serwisie Google Play zostaną zmienione także zasady przyjmowania aplikacji, które przekazują dane lokalizacyjne użytkowników, działając w tle. Nowe reguły mają być obowiązkowe zarówno dla oprogramowania przygotowywanego dopiero do umieszczenia w sklepie, jak i już w nim udostępnionego.

Jak podał Krish Vitaldevara, autorzy narzędzi, które działając w drugim planie, mają wysyłać dane lokalizacyjne, będą musieli odpowiedzieć na cztery pytania:

• czy funkcja wysyłania danych zapewnia wyraźne korzyści użytkownikowi aparatu?

• czy użytkownik aplikacji oczekuje, że program udostępni lokalizację?

• czy przekazywanie danych lokalizacyjnych jest ważne dla poprawnego działania aplikacji?

• czy można zapewnić działanie oprogramowania bez przekazywania danych lokalizacyjnych?

Zmienione warunki mają obowiązywać od 3 sierpnia br. Od tego momentu nowe aplikacje podające dane lokalizacyjne użytkowników będą musiały uzyskać aprobatę, aby trafić na platformę Google Play; z kolei od 2 listopada zacznie się usuwanie z serwisu „starego" oprogramowania, które nie otrzyma zatwierdzenia na nowych zasadach.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto