A A A

Modemy Samsunga w smartfonach Pixel 6

27 sierpnia 2021, 07:00
Koreańska firma dostarczy modemy 5G do flagowców Google'a sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych.
Modemy Samsunga w smartfonach Pixel 6

Pożegnanie z Qualcommem

Agencja Reutera informuje, że Google zdołał nakłonić południowokoreańskiego Samsunga do dostarczenia modemów zgodnych z technologią 5G do smartfonów Pixel 6 i Pixel 6 Pro. W urządzeniach tych znajdzie się także autorski procesor koncernu z Mountain View.

Dotychczas Google polegał na chipach firmy Qualcomm. Będzie ona nadal dostarczać podzespoły do modelu Pixel 5A.

Samsung we własnych flagowcach również używał układów marki Qualcomm – robił to jednak tylko w przypadku telefonów sprzedawanych w USA. Urządzenia wysyłane do Europy i Azji wyposażał z kolei w samodzielnie produkowane modemy z serii Exynos.

Różnice w konstrukcji smartfonów sprzedawanych Amerykanom oraz klientom z innych części świata wynikały z faktu, że Qualcomm miał dotychczas przewagę nad Samsungiem w segmencie modemów 5G – dostarczał układy obsługujące łączność w zakresie fal milimetrowych (o częstotliwościach powyżej 26 GHz), zapewniające najwyższe szybkości transmisji (choć na stosunkowo małych dystansach). Z chipów Qualcomma korzystają wszyscy producenci smartfonów obsługujących łączność na falach milimetrowych – m.in. Apple.

Przedstawiciel Samsunga wyjaśnił, że jego nowe modemy pozwalają transmitować dane w zakresie milimetrowym. Nie wymienił co prawda nazwy konkretnego układu, ale można przypuszczać, że chodzi o model Exynos 5123.

Technologia 5G z wykorzystaniem fal milimetrowych jest często określana mianem „radiowego światłowodu". Osiąga się w jej przypadku prędkości transmisji ok. 4 Gb/s. Zasięg łącza jest jednak mały – nie przekracza 500 metrów.

fot. Samsung


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto