A A A

Monitoring online - poradniki i wskazówki

23 października 2014, 13:45
Monitoring online staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem mającym zastosowanie nie tylko w domu, ale także małych firmach. Czym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego monitoringu oraz na co zwracać szczególną uwagę?
Monitoring online - poradniki i wskazówki

Jeśli często wyjeżdżamy, mamy w domu małe dzieci lub niesforne zwierzę, warto zastanowić się nad samodzielnym stworzeniem systemu monitorowania mieszkania. Pozwala on na podgląd z dowolnego miejsca, dzięki czemu możemy sprawdzić co aktualnie dzieje się w pomieszczeniu. W razie ewentualnej wizyty niechcianych osób błyskawicznie jesteśmy zaalarmowani. Monitoring jest także niezwykle przydatny, gdy chcemy monitorować naszych bliskich, którzy pozostają sami bez opieki. Bezpieczeństwo domu, prywatnego majątku czy firmy jest bowiem dla każdego najważniejsze. Nie ma jednak potrzeby, aby korzystanie z nowoczesnych technologii bezpieczeństwa wiązało się z wysokimi kosztami.

Jak wybrać odpowiedni monitoring?

Przed podjęciem decyzji o wyborze monitoringu online do naszego domu podstawową kwestią jest zastanowienie się nad budżetem, jaki chcielibyśmy przeznaczyć na ten cel. Oczywiście czym wyższe koszty tym wyższa jakość obrazu i lepsze urządzenia - zależność jest podobna jak np. przy wyborze sprzętu HiFi.

Drugą różnicą jest to czy chcemy inwestować w monitoring na stałe. Czy naprawdę potrzebujemy zainstalować w domu czy biurze sieć kabli, sprzęt (serwer, nagrywarka, kamery) i zamontować to wszystko w murach? Oczywiście nie musimy tego robić. Można najpierw sprawdzić czy jest to praktyczne rozwiązanie, poprzez wypróbowanie monitoringu online i przetestowanie funkcji, które oferuje. Warto np. obserwować swojego zwierzaka pozostawionego w domu. Na poważne decyzje przyjdzie jeszcze czas.

Przy wyborze monitoringu należy zwrócić szczególną uwagę na akceptowane dokumenty, a potem na polecane kamery. Złudne jest stwierdzenie, że każda kamera IP wifi jest łatwa w instalacji. Jest wręcz odwrotnie. Producenci w oprogramowaniu kamer blokują możliwość przesyłania obrazu na inny serwer niż dedykowany.

Podobny problem może wystąpić przy nagrywaniu obrazu. Instalacja na stałe oznacza dość drogą inwestycję, nawet rzędu 1500 złotych. Złodziej może nam skraść nagrywarkę i stracimy w ten sposób materiał dowodowy. Serwisy online oferują natomiast nagrywanie w chmurze.

Same kamery IP są małymi serwerami i także nagrywają obraz, ale na wewnętrznej karcie. Kradzież kamery wiąże się ze stratą dowodów. Część serwisów do monitoringu online daje możliwość udostępniania obrazu osobom zaprzyjaźnionym, rodzinie lub publicznie. Dostępny jest on pod unikatowym adresem www. Dodatkowo, serwisy umożliwiające monitoring online pozwalają także na całodobowy podgląd obrazu nie tylko z komputera, ale także ze smartfonów czy tabletów.

Gdzie szukać informacji o monitoringu?

Informacji, które pomogą nam w wyborze monitoringu online najszybciej i najłatwiej poszukać w Internecie. Ma to jednak swoje minusy - z reguły wyniki wyszukiwania wskazują instalacje wewnątrzbudynkowe, same kamery do monitoringu, instalatory systemów lub mało przydatne opisy. Z pewnością ciężko znaleźć informacje o darmowych monitoringach online, jeśli nie wiemy czego szukać. Właśnie ten brak informacji i serwisu udostępniającego prosty i niezobowiązujący monitoring online spowodował, że w grudniu 2013 roku rozpoczęto prace nad siepAtrzy.pl. Rozpoczynając poszukiwanie odpowiednich danych należy zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest dla nas lepsze - monitoring stały czy online.

Na co zwracać uwagę?

Wybór monitoringu uzależniony jest od kilku elementów:

Wewnętrzny czy zewnętrzny - laptopa raczej nie umieścimy na zewnątrz budynku. Musimy wtedy zainwestować w kamerę zewnętrzną, która jest znacznie droższa, ponieważ musi być odporna na kaprysy pogody.

Jakość obrazu - kamery wbudowane czy USB nie przebiją kamer HD. Trzeba natomiast liczyć się z faktem, że kamery HD to wydatek powyżej 1000 złotych.

Dla osoby, która chce jedynie przeprowadzić test monitoringu, ważna będzie niewielka liczba zobowiązań, dokumentów czy kar umownych. Monitoring online sprawdza się szczególnie podczas urlopu, ponieważ oko sąsiada nie zawsze zastąpi kamerę.

Dlaczego monitoring online?

Monitoring online to bardzo rozwojowy element dbania o bezpieczeństwo prywatne i firmowe. Ograniczenie zagrożeń wandalizmu oraz ochrony prywatnego majątku jest ważne z punktu widzenia każdego. Korzystając z monitoringu online obserwujemy to, na czym nam najbardziej zależy: dziecko pozostawione pod opieką, mieszkanie czy samochód na parkingu. Możliwości jest bez liku. Monitoring, nawet ten najprostszy, może mieć istotny wpływ na komfort i spokój naszego życia.

Ze względu na permanentny brak czasu ludzie coraz częściej korzystają z usług opiekunek do dzieci, a przez obawy co do jakości jej pracy pozostawiają ukryte w długopisach czy misiach kamery offline. Wracając po pracy do domu spędzają kolejne godziny na przeglądaniu obrazu. Lepszym rozwiązaniem jest możliwość zerknięcia od czasu do czasu na pociechę. Co najważniejsze, w sytuacji niepokojącej można od razu zadzwonić do opiekunki i odpowiednio szybko zareagować.

Aspektem równoległym jest oszczędność pieniędzy. Zewnętrzne systemy monitoringu to koszty, podobnie jak wynajęcie ochrony. Monitoring online, pod warunkiem, że faktycznie będzie darmowy, pozwoli zaoszczędzić, a monitorowane obiekty każdego dnia mogą być inne. Dodatkowo, systemy online są stale wspierane i ich funkcjonalność jest nieustannie poszerzana.

W systemach monitoringu przez internet obraz z kamery dostępny jest od razu po rejestracji i zalogowaniu się na konto w wybranym serwisie. Zazwyczaj obraz monitorowanego obiektu jest w sposób bezpieczny przechowywany na serwerach platformy. Rozwiązanie całkowitego monitoringu online uniemożliwia np. kradzież nagrywarki czy też komputera pośredniczącego w transmisji obrazu. Dodatkowo, stosując monitoring bezprzewodowy unikniemy uciążliwości związanych z koniecznością prowadzenia kabli.

Autorem komentarza jest Dariusz Polak, twórca serwisu siepAtrzy.pl.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto