A A A

Mózg małpy jest w stanie kontrolować grę wideo

12 kwietnia 2021, 08:10
Firma Neuralink zaprezentowała działanie chipu, który w przyszłości pozwoli odzyskać sprawność osobom cierpiącym na schorzenia neurologiczne.
Mózg małpy jest w stanie kontrolować grę wideo

Pager gra w ponga

Zajmująca się projektowaniem wszczepiennych interfejsów mózg-maszyna firma Neuralink opublikowała ofertę pracy dla opiekuna zwierząt. Towarzyszy jej materiał wideo prezentujący małpę sterującą grą pong za pomocą mózgu.

 

Za bananowy koktajl

Założona przez Elona Muska firma Neuralink chce opracować układy pozwalające odzyskać sprawność osobom cierpiącym na choroby neurologiczne, które uniemożliwiają kontrolowanie własnego ciała. W zamieszczonym w serwisie Twiiter wpisie Musk ogłosił właśnie: „małpa gra w ponga używając umysłu".

W serwisie YouTube pojawił się z kolei film pokazujący noszącego imię Pager makaka grającego w ponga i kontrolującego paletkę wyłącznie za pomocą mózgu. Specjaliści Neuralinka wyjaśniają, że Pagerowi wszczepiono dwa implanty w tych częściach mózgu, które są odpowiedzialne za planowania i kontrolowanie ruchów rąk i ramion. Impulsy nerwowe odbierane przez układy pozwalają sterować kursorem na ekranie. W klipie można zobaczyć, jak małpka uczy się najpierw sterować grą za pomocą dżojstika, a następnie robi to samo za patrząc tylko na ekran i nie używając rąk.

Pagerowi wszczepiono implanty około sześć tygodni temu. „Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie, że włosy na na głowie nie odrosło jeszcze w pełni. Pager nauczył się, jak współpracować z komputerem, aby otrzymać koktajl bananowy podawany przez rurkę" – mówi lektor.

Elon Musk planuje, że podobne układy zostaną zastosowane u ludzi najpierw w celu umożliwienia im korzystania ze smartfonów.

fot. Neuralink


Adam Wiśniewski
Tagi: technologie
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto