A A A

Mozilla ze słabymi wynikami finansowymi w 2018 roku

6 grudnia 2019, 13:15
Mozilla podzieliła się wynikami finansowymi za poprzedni rok. Firma zanotowała spadek przychodu i w efekcie skończyła rok na minusie.
Mozilla ze słabymi wynikami finansowymi w 2018 roku

Firma Mozilla, autor przeglądarki Firefox, nie ma w ostatnim czasie powodu do optymizmu. Koncern opublikował właśnie wyniki finansowe z zeszłego roku. Przychody organizacji w stosunku do roku 2017 – najlepszego pod tym względem w historii Mozilli – spadły aż o 22%, czyli wyniosły o 110 milionów dolarów mniej (w 2017 osiągnęły poziom 500 milionów dolarów).

Po raz pierwszy od 13 lat firmie nie udało się więc poprawić wyników z poprzedniego okresu. Do tego znacząco wzrosły wydatki, które stały się większe od przychodu. W efekcie w bieżący rok spółka weszła z niewielkim minusem na koncie (około 500 tysięcy dolarów straty).

Mozilla na rozwój swojego oprogramowania wydaje obecnie około 280 milionów dolarów rocznie, a suma ta może okazać się jeszcze wyższa. Rok 2019 był trudnym czasem dla przeglądarki – ze względu na dynamicznie rozwijającą się konkurencję Mozilla musiała zwiększyć częstość wydawania kolejnych aktualizacji. Do tego potrzebna była stanowcza odpowiedź na wątpliwości użytkowników i poszerzenie ustawień związanych z ochroną prywatności. Pomimo sporych inwestycji spółka wciąż nie może przebić się na rynku, gdzie ma poniżej 10% udziałów.

Sprawa staje się poważna, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że firma utrzymuje się głównie z opłat licencyjnych – stanowią one około 95% przychodów spółki. Dotychczas czerpała ona korzyści z umowy zawartej z podupadającym w ostatnim czasie Yahoo, jednak porozumienie nie zostało przedłużone, a propozycja złożona przez Google'a opiewała na wyraźnie mniejsze kwoty, niż przewidywały wcześniejsze umowy Mozilli z Yahoo.

fot. Mozilla


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
7 grudnia 2019, 22:38
Pytasz po kiego są weekly calls? Chyba nie masz zielonego pojęcia, jak działa IT, w którym podstawą pracy jest daily.
avatar
wlisik
7 grudnia 2019, 20:31
Autor nie poruszył sedna problemu. Mianowicie głównym źródłem obecnej sytuacji jest fakt iż jakieś 90% wdrożonych ostatnio funkcji/zmian było robione wbrew użytkownikom. Innymi słowy - Mozilla powinna popracować nad responsywnością. Nie tyle przeglądarki (ta akurat jest responsywna) co swojego zespołu. Druga rzecz do zmiany celowość wydatków: po kiego grzyba ładować pieniądze w sprzęt VR do konferencji tylko dla pracowników jak te pieniądze możnaby wyłożyć na zatrudnienie lepszej klasy programistów? Dalej idąc: Atmosfera tajemniczości' grupa repów objęta NDA. Projekt promujący ideę otwartości, a jednak część z osób posiada podpisane NDA. Serio? Jeszcze dalej to po kiego jakieś "weekly calls"? Przecież takowy call generuje koszty (i to nie małe). Możnaby te same pieniądze przeznaczyć na faktyczny rozwój oprogramowania, czy chociażby dział R&D. I cała masa innych pomniejszych sytuacji. Właśnie dlatego wcale mi nie żal Mozilli. Mają co chcieli. Sami na to zapracowali.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto