A A A

Mozilla zmienia wskaźniki zabezpieczeń

17 października 2019, 08:45
W kolejnym wydaniu przeglądarki Firefox pojawią się nowe ikony informujące o szyfrowaniu połączenia.
Mozilla zmienia wskaźniki zabezpieczeń

Programiści Mozilli idą w ślady twórców przeglądarki Chrome. Przygotowywany właśnie Firefox 70 będzie miał zmienione wskaźniki bezpieczeństwa – przykładowo, z paska adresu zniknie symbol zielonej kłódki.

We wpisie w blogu zespołu odpowiedzialnego za zabezpieczenia Firefoksa podkreślono, że w ostatnich latach aż 80 procent stron internetowych było ładowanych z wykorzystaniem protokołu HTTPS. Należy więc uznać, że jest to sytuacja standardowa i nie powinno się informować użytkowników o bezpiecznym połączeniu, ale ostrzegać przed brakiem szyfrowania transmisji.

W Firefoksie nie pojawi się już zatem wskaźnik EV (Extended Validation, certyfikat rozszerzonej walidacji), a zielony kolor kłódki zostanie zastąpiony szarym (tak jak stało się w przypadku wydanej we wrześniu przeglądarki Chrome 77). Z paska adresu zniknie nazwa właściciela strony i fraza https://. Innymi słowy, witryna, w której zastosowano rozszerzony certyfikat (EV SSL) będzie oznaczana tak samo, jak każda strona, z którą użytkownik łączy się, korzystając z protokołu HTTPS.

Równocześnie, począwszy od 70. wydania Firefoksa, przeglądarka będzie ostrzegać przed połączeniami realizowanymi za pośrednictwem niezabezpieczonych protokołów (takich jak HTTP lub FTP). Browser wyświetli w takim przypadku przekreśloną ikonę kłódki (od ponad dwóch lat jest ona już pokazywana w przypadku niezabezpieczonych stron logowania). Dotychczas w takich sytuacjach wyświetlano tylko ikonę „i", po kliknięciu której można było uzyskać informacje o właścicielu witryny.

W pasku adresu pojawi się także nowy wskaźnik zabezpieczeń. Będzie nim ikona w kształcie tarczy, której zadaniem jest informowanie o tym, czy na odwiedzanej stronie zastosowano moduły śledzące użytkownika (a jeżeli tak, to w jaki sposób internauta jest zabezpieczany przed szpiegowaniem).

Wskaźnik będzie mógł przybrać trzy postacie:

  • szarej tarczy (gdy nie zostanie wykryty żaden mechanizm śledzenia, a zabezpieczenia nie są konieczne);
  • animowanej tarczy o barwie filetowej (gdy podczas przeglądania strony działają zabezpieczenia przed śledzeniem);
  • przekreślonej szarej tarczy (kiedy dla witryny wyłączono blokowanie modułów szpiegujących).

Premierę 70. wydania Firefoksa zaplanowano na 22 października br.

fot. Mozilla


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto