A A A

Na co należy uważać przy kupowaniu elektroniki?

1 września 2014, 07:00
Na co należy uważać przy kupowaniu sprzętu w sklepach z elektroniką? Firma MiTAC International Corporation przygotowała ciekawy poradnik w tym temacie.
Na co należy uważać przy kupowaniu elektroniki?

Sprzęt refurb

To częsta praktyka zarówno producentów, jak i sprzedawców, którzy po wejściu w życie przepisów umożliwiających klientom zwroty urządzeń bez podania przyczyny, po fabrycznym odnowieniu i oczyszczeniu urządzeń, umieszczają je z powrotem na sklepowych półkach - często w promocyjnej i kuszącej cenie. Praktyka jest legalna i uczciwa pod warunkiem, że konsument zdaje sobie sprawę, że urządzenie nie jest zupełnie nowe i mogło być użytkowane przez innych. Aby tak było opakowanie, w którym znajduje się sprzęt musi być odpowiednio oznakowane, a przekaz zupełnie jasny. Niestety - nie zawsze tak jest.

Zdarzają się sytuacje, że sprzedawcy przemilczają kwestię regeneracji i nie informują klientów o tym, że urządzenie nie jest fabrycznie nowe. Wówczas sprzęt „regenerowany" znajduje się na półce albo bez tej informacji, albo z enigmatycznym znaczkiem refurb edition, który nie dla każdego jest jasny, a często wzbudza wręcz poczucie, że jest to swego rodzaju wyjątkowa edycja.

Sprzęt powystawowy

Kupując sprzęt elektroniczny po obniżonej cenie warto dopytać sprzedawcę, czy nie był on elementem sklepowej wystawy. Niedawno internet obiegła historia klienta, który kupił profesjonalny aparat fotograficzny po obniżonej cenie 11 tys. złotych jako nieużywany sprzęt powystawowy. Po powrocie do domu okazało się, że z aparatu korzystali najpewniej wszyscy pracownicy sklepu i potencjalni klienci, którzy zrobili nim łącznie 23 tys. zdjęć!

Dożywotni serwis

Producenci bardzo często chwalą się dożywotnim serwisowaniem swoich urządzeń. Dla niezorientowanego klienta „dożywocie" może tutaj jednak nie być jednoznaczne. Przekonanego o tym, że firma zaopiekuje się jego sprzętem nawet za 20 lat, czeka rozczarowanie. „Dożywotni" serwis nie odnosi się bowiem do życia samego urządzenia, lecz życia danego modelu. Jeśli więc model kamery X, którego produkcja zakończyła się w pięć lat temu zepsuje się, nie można liczyć na jego serwisowanie.Sprzedaż modeli, które już dalej nie będą wspierane

Nieświadomy klient może także paść ofiarą promocji, w ramach której może taniej zakupić ostatnie urządzenia modelu, którego produkcja właśnie została zakończona. Oznacza to często, że producent nie będzie oferował aktualizacji, nowych funkcji ani ulepszeń, a sam produkt nie będzie dalej rozwijany. W ten sposób użytkowanie urządzenia będzie o wiele mniej satysfakcjonujące, a z czasem nawet utrudnione.

Niby obniżki

Praktyką bardzo często stosowaną, nie tylko w branży elektronicznej, jest eksponowanie „promocyjnych" cen sprzętu, które w rzeczywistości wcale promocyjne nie są. I tak na półkach stają urządzenia w cenach pozornie niższych niż pierwotne, a w rzeczywistości w takich samych, a nawet wyższych. Sprzedawcy ukrywają standardową cenę, albo podwyższają ją na jakiś czas, właśnie po to, by w wybranym przez siebie momencie zasygnalizować jej obniżenie. Niezorientowany klient wychodzi ze sklepu zadowolony - udało mu się kupić urządzenie w okazyjnej cenie. Dopiero po porównaniu ofert innych sklepów okazuje się, że tak naprawdę sporo przepłacił.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
wer_onika
2 września 2014, 23:00
Uważajcie też na sprzęt prezentowany w sklepie. Zdarzyła mi się następująca sytuacja. Chciałam kupić telefon. Spodobał mi się pewien model, chciałam sprawdzić jak działa po uruchomieniu, jednak wystawowy nie miał baterii, wiec sprzedawca wyciągnął mi ten model z szafy w której były wszystkie telefony schowane. To już pozostawię bez komentarza. Obejrzałam. Kilka dni później pojechałam po ten telefon. Sprzedawca wyciągnął mi model z szafy. W domu go wyjęłam z opakowania, chcę go uruchomić i co mnie na dzień dobry zdenerwowało... okazało się, że telefon nawet nie został wyłączony.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto