A A A

Na co należy uważać przy kupowaniu ładowarki?

7 sierpnia 2014, 12:30
Nabywcy ładowarek do urządzeń mobilnych zazwyczaj kierują się ceną, nie zwracając uwagi na parametry czy źródło pochodzenia produktu. Tymczasem nierozważny wybór może mieć poważne konsekwencje.
Na co należy uważać przy kupowaniu ładowarki?

Tanie ładowarki do komórek, tabletów czy odtwarzaczy mp3 stanowią zagrożenie dla użytkowników. W serwisach internetowych coraz częściej pojawiają się informacje o pożarach czy porażeniach prądem wywołanych przez wadliwe akumulatory. Do dramatycznego zdarzenia doszło w angielskim mieście Sheffield, gdzie przegrzanie i spięcie w ładowarce doprowadziło do pożaru. W płomieniach zginęły dwie kobiety i trójka dzieci. Inny drastyczny przykład pochodzi z dalekiej Australii. 28 letnia kobieta została śmiertelnie porażona prądem, prowadząc rozmowę za pośrednictwem telefonu komórkowego podłączonego do ładowarki. Więcej szczęścia miał Daniel Sommerville, który na 14 urodziny otrzymał od matki ładowarkę za 10 dolarów.

- Tani akumulator pozwolił zaoszczędzić mi trochę pieniędzy, ale niewiele brakowało, aby życie mojego syna było poważnie zagrożone - mówiła Lorna Sommerville.

Ładowarka eksplodowała kilkanaście centymetrów od głowy chłopca, tuż po tym jak podłączył ją do iPoda. W tym przypadku skończyło się tylko na niegroźnych poparzeniach.

Pomimo niepokojących sygnałów na rynku znajduje się wiele niebezpiecznych ładowarek. Z reguły są to produkty „no name" lub podróbki markowych produktów, choć zdarzają się również wyjątki. Jak wynika z raportów Rapex, system do szybkiego informowania o niebezpiecznych produktach pojawiających się w państwach UE, na czarnej liście ładowarek oraz adapterów znalazły się akcesoria Michelin, Samsunga czy Rb Mobile. Co zatem robić, żeby nie stać się właścicielem „wybuchowego" akcesorium?
- Przed zakupem należy sprawdzić czy ładowarka posiada odpowiednie atesty europejskie. Cennym źródłem wiedzy jest raport Rapex. Radzę unikać produktów z najniższej półki cenowej, bowiem w tej grupie ryzyko trafienia na bubel jest bardzo duże. Zachęcam też do zapoznania się z ofertą ładowarek firmy Hama. To niemieckie produkty, o przystępnej cenie, cechujące się wysoką jakością, idealnie dostosowane do wymogów europejskiego rynku. - mówi Maciej Kramer z Hama Polska.

W ofercie Hama Polska dostępnych jest wiele modeli ładowarek. Ciekawym przykładem jest Szybka ładowarka podróżna Micro-USB. Jest to ładowarka sieciowa przystosowana do zakresu napięć od 100 do 240 V a więc można jej używać na całym świecie w połączeniu z odpowiednim adapterem w danym kraju. Prąd ładowania wynosi 1000 mA i pozwala na szybkie naładowanie potrzebnego urządzenia. Innym modelem jest samochodowa ładowarka „Classic" zaopatrzona również we wtyczkę Micro-USB, którą szybko naładujemy telefon czy tablet.

Co ciekawe, ładowarki są wyposażone w automatyczny system inteligentnego ładowania, który rozpoznaje kiedy akumulator jest naładowany wtedy przełączają się w tryb podtrzymywania ładowania, co z kolei zapobiega przeładowaniu czyli przegrzaniu.

Użytkownicy ładowarek nie powinni kusić losu poprzez częste podłączanie akumulatora na całą noc. Niewskazane jest także przeciążanie gniazdek poprzez dołączanie rozgałęźników z wieloma ładowarkami. Warto także mieć ładowarkę w zasięgu wzroku i nie kłaść jej na łatwopalnych powierzchniach.

Sugerowane ceny w Hama Polska:

Szybka ładowarka podróżna - 44,90 złotych
Ładowarka samochodowa „Classic" - 29,90 złotych

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto