A A A

Nadchodzi Edge dla Linuksa

23 września 2020, 10:30
Microsoftowa przeglądarka WWW pojawi się niebawem w wersji dla systemu Linux.
Nadchodzi Edge dla Linuksa

Linuksowy październik Microsoftu

Koncern z Redmond przedstawi w październiku testową wersję przeglądarki Edge dla systemu Linux. Oprogramowanie będzie można pobrać z platformy Microsoft Edge Insider lub korzystając z linuksowych menedżerów pakietów.

 

Dla kilku procent?

Pierwsze linuksowe wydania Edge'a zostaną opracowane w wersjach dla dystrybucji Debian i Ubuntu, a następne – dla Fedory i openSUSE.

Przeznaczone dla różnych odmian Windows oraz macOS-a warianty przeglądarki Edge bazującej na kodzie Chromium pojawiły się już w styczniu br. i szybko stały się bardziej popularne niż Firefox (choć wciąż daleko im do pozycji Chrome'a).

Mimo wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się, że wysiłek związany z przygotowaniem oprogramowania dla systemu, z którego korzysta niewielka liczba internautów to gra niewarta świeczki. Microsoft zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wśród użytkowników końcowych Linux jest platformą niszową, ale sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy mowa o środowisku programistów. W ich przypadku odsetek osób korzystających z różnych odmian uniksopochodnych OS-ów gwałtownie rośnie. Dotyczy to zwłaszcza projektantów stron WWW i aplikacji webowych – muszą oni testować wydajność oprogramowania i szybkość działania witryn.

Wkraczając do świata Linuksa przeglądarka Edge ma ponadto szansę stać się browserem biznesowym, używanym na wszystkich komputerach działających w firmach. Korporacyjne warianty Chroe'a oraz Firefoksa są oferowane już od dawna.

Microsoft zachęca przyszłych użytkowników linuksowego Edge'a do intensywnych kontaktów i zgłaszania uwag na forum Edge Insider lub przekazywania ich za pośrednictwem konta Edge Dev na Twitterze.

fot. Microsoft


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Firefox 82 do wzięcia
21 października 2020
Fundacja Mozilla przygotowała kolejną wersję swojej przeglądarki WWW.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto