A A A

Nadchodzi Edge dla Linuksa

23 września 2020, 10:30
Microsoftowa przeglądarka WWW pojawi się niebawem w wersji dla systemu Linux.
Nadchodzi Edge dla Linuksa

Linuksowy październik Microsoftu

Koncern z Redmond przedstawi w październiku testową wersję przeglądarki Edge dla systemu Linux. Oprogramowanie będzie można pobrać z platformy Microsoft Edge Insider lub korzystając z linuksowych menedżerów pakietów.

 

Dla kilku procent?

Pierwsze linuksowe wydania Edge'a zostaną opracowane w wersjach dla dystrybucji Debian i Ubuntu, a następne – dla Fedory i openSUSE.

Przeznaczone dla różnych odmian Windows oraz macOS-a warianty przeglądarki Edge bazującej na kodzie Chromium pojawiły się już w styczniu br. i szybko stały się bardziej popularne niż Firefox (choć wciąż daleko im do pozycji Chrome'a).

Mimo wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się, że wysiłek związany z przygotowaniem oprogramowania dla systemu, z którego korzysta niewielka liczba internautów to gra niewarta świeczki. Microsoft zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wśród użytkowników końcowych Linux jest platformą niszową, ale sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy mowa o środowisku programistów. W ich przypadku odsetek osób korzystających z różnych odmian uniksopochodnych OS-ów gwałtownie rośnie. Dotyczy to zwłaszcza projektantów stron WWW i aplikacji webowych – muszą oni testować wydajność oprogramowania i szybkość działania witryn.

Wkraczając do świata Linuksa przeglądarka Edge ma ponadto szansę stać się browserem biznesowym, używanym na wszystkich komputerach działających w firmach. Korporacyjne warianty Chroe'a oraz Firefoksa są oferowane już od dawna.

Microsoft zachęca przyszłych użytkowników linuksowego Edge'a do intensywnych kontaktów i zgłaszania uwag na forum Edge Insider lub przekazywania ich za pośrednictwem konta Edge Dev na Twitterze.

fot. Microsoft


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto