A A A

Nadchodzi era Androidów

16 września 2011, 11:43
Nadchodzi era Androidów

Liczba użytkowników mobilnego systemu operacyjnego Android rośnie z roku na rok. Z prognoz analityków IDC wynika, że do końca 2011 roku jego udział w rynku tabletów i smartfonów sięgnie 39 procent, a do 2015 system operacyjny Google zdobędzie 44 procent rynku.

Pozycja lidera, którą w krótkim czasie wypracował sobie Android, wydaje się niezagrożona. W cieniu systemu operacyjnego Google znajdują się iOS (18,2%), BlackBerry (14,2%) oraz – raczkujący jeszcze w porównaniu z konkurencją – Windows Mobile (3,8%). Zdaniem analityków z IDC w ciągu najbliższych 5 lat będziemy świadkami przetasowań na rynku systemów mobilnych, choć wiodącej pozycji Androida nikt nie zagrozi.

Do 2015 roku na znaczeniu zyska Windows Mobile/Phone. Osiągając ponad 20-procentowy udział w rynku uplasuje się na 2 miejscu. Najbliższe lata przyniosą osłabienie pozycji iOS i Blackberry – jak wynika z prognoz IDC ich udział w rynku w 2015 roku wyniesie odpowiednio 16,9% i 13,4%. Kluczem do sukcesu rynkowego Androida jest jego otwartość. Oparcie go na otwartej licencji, a tym samym przekazanie możliwości kreowania aplikacji deweloperom, zaowocowało dynamicznym wzrostem liczby aplikacji, z których część dostępna jest za darmo.

Android oferuje niespotykany dotąd poziom elastyczności – to użytkownik kreuje interfejs, dostosowuje go do swoich potrzeb i preferencji. Z perspektywy producenta kluczową rolę odgrywa możliwość szybkiego i łatwego dostosowania Androida do urządzenia niemal każdego rodzaju – niezależnie od wielkości zastosowanego wyświetlacza czy funkcjonalności sprzętowych – mówi Szymon Winciorek, Business Development Manager w ASUS Polska.

W najbliższym czasie będziemy świadkami dalszego rozwoju systemu operacyjnego Android. Już teraz znane są plany oparcia o niego urządzeń RTV i AGD. Mało tego, brytyjska firma Surrey Satellite Technology Limited konstruuje niewielkiego satelitę, którego mózgiem ma być smartfon bazujący na Androidzie. Komunikat Google dla użytkowników jest jasny – skoro nasz system sprawdza się w przestrzeni kosmicznej, sprawdzi się także w Twoim sprzęcie.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto