A A A

Nadchodzi era skutecznych deepfake'ów

24 września 2019, 12:20
Już za pół roku w sieci mogą się pojawić zmanipulowane filmy, których nie będziemy w stanie odróżnić od prawdziwych.
Nadchodzi era skutecznych deepfake'ów

Deepfake'i są już obecne w internecie, ale dotychczas były one na tyle niedoskonałe, że umożliwiały rozpoznanie próby manipulacji. Wydawało się, że udoskonalenie tej technologii potrwa jeszcze kilka lat, jednak czas ten może się znacząco skrócić, między innymi za sprawą chińskiej aplikacji Zao służącej do montowania takich filmów.

Hao Li, jeden z twórców technologii deepfake, profesor na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, w wywiadzie dla portalu CNBC powiedział, że idealnie zmanipulowane filmy mogą się pojawić w sieci już za 6-12 miesięcy. A to oznacza, że niedługo nie będziemy w stanie rozpoznać, czy oglądamy rzeczywiste wystąpienie osoby publicznej czy deepfake'a z jej udziałem.

Duży wpływ na przyspieszenie rozwoju tej technologii ma popularność aplikacji Zao, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do generowania obrazu na bazie przesłanego zdjęcia. Pozwala ona włożyć takie zdjęcie do klipu wideo, programu telewizyjnego bądź filmu.

Jak podkreślił Hao Li, na obecnym etapie rozwoju technologii deepfake wiadomo już, jak zrobić perfekcyjnie zmanipulowane filmy, a ich pojawienie się jest już tylko kwestią sprawdzenia modeli przy większej ilości danych.

fot. Youtube/derpfakes


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto