A A A

Najbardziej opłacalne podzespoły komputera

28 stycznia 2008, 13:07
Najbardziej opłacalne podzespoły komputera

Producent benchmarków – firma Futuremark – opublikował listę najbardziej opłacalnych kart graficznych i procesorów. Zestawienie opracowano, dzieląc wynik uzyskany przez urządzenie w benchmarku 3D Mark06 przez jego średnią cenę rynkową. Rezultaty pomiarów w 3D Mark06 zaczerpnięto z bazy danych, w której wyniki testów wydajności swoich komputerów przechowują użytkownicy programu. Otrzymano w ten sposób bardzo wiarygodny (bo oparty na dużej ilości prób) współczynnik jakość/cena.

Wśród kart graficznych zwyciężył GeForce 8600 GT ze współczynnikiem 56. Dwa punkty mniej zdobył produkt ze stajni AMD – ATI Radeon HD 3850. Trzecie miejsce to ponownie Nvidia z rewelacją końcówki zeszłego roku – GF 8800 GT.

Procesory pogrupowano w trzech kategoriach – w zależności od liczby rdzeni. I tak, wśród układów czterordzeniowych wygrał Intel Core 2 Quad Q6600 z wynikiem 14 punktów. Za nim uplasowały się Core 2 Quad Q6700 – 7 punktów i Core 2 Quad Extreme QX6850 – zaledwie 5 punktów.
Podczas gdy wśród tzw. quadów wygrał Intel, procesory dwu- i jendordzeniowe to w zestawieniu Futuremark domena AMD. Listę najbardziej opłacalnych dwurdzeniowców otwiera AMD Athlon 64 X2 3600+ z wynikiem 28 punktów. 5 kolejnych miejsc to coraz wydajniejsze modele Athlonów. Dopiero na siódmej pozycji znalazł się procesor Intela – Pentium D 820 (18 punktów).
Najbardziej opłacalne procesory jednordzeniowe to AMD Athlon 64 3500+ i 3800+ – obydwa z wynikiem 18 punktów. W zestawieniu nie znalazł się żaden układ Intela.

Pełną listę podzespołów wraz z wynikami i cenami można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: Futuremark


Maciej Płochocki PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto