A A A

Najbardziej zależy nam na jakości obrazu

17 listopada 2009, 11:51
Najbardziej zależy nam na jakości obrazu

49 proc. Polaków uważa, że najważniejszą korzyścią cyfrowej technologii jest możliwość odbierania programów w jakości High Definition (HD) - wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej Cyfra+ .

Dla blisko połowy Polaków najważniejszą potencjalną korzyścią wynikającą z technologii cyfrowej jest dostęp do programów oferowanych w HD. Na drugim miejscu Polacy wskazują możliwość oglądania wielu kanałów telewizyjnych z całego świata oraz możliwość oglądania telewizji z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital (obie odpowiedzi 27 proc.). Jednocześnie co piąty Polak nie jest w stanie wymienić żadnej korzyści, którą daje cyfrowy sygnał telewizyjny.

Osoby starsze wskazują zdecydowanie mniej korzyści, jakie daje cyfrowy przekaz telewizyjny niż osoby młodsze. Wśród najmłodszych badanych, w wieku 15-17 lat, najczęściej wskazywana jest jakość HD (51 proc.) i dostęp do wielu kanałów z całego świata (48 proc.). Co więcej, osoby najmłodsze tę ostatnią odpowiedź wskazują najczęściej, w porównaniu z pozostałymi grupami wiekowymi. Znacznie więcej korzyści wynikających z cyfryzacji dostrzegają mężczyźni (58,4 proc.) niż kobiety (40,8 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Z atutów telewizji cyfrowej mogą korzystać obecnie m.in. abonenci satelitarnych platform cyfrowych oraz niektórych sieci telewizji kablowej. W Polsce rozpoczął się także proces wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do połowy 2013 roku naziemny analogowy przekaz telewizyjny zostanie definitywnie zastąpiony cyfrowym. Oznacza to dużą zmianę w oglądaniu telewizji oraz szereg korzyści dla każdego widza, m.in.: 


- dostęp do większej liczby programów telewizyjnych (w miejscu jednego analogowego programu może pojawić się kilka cyfrowych),
- wysokiej jakości obraz telewizyjny,
- dostęp do elektronicznego przewodnika po programach (opisy programów, program telewizyjny itp.),
- dodatkowe usługi interaktywne.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto