A A A

Najmocniejszy Radeon już jest

2 kwietnia 2009, 11:16
Dziś premiera najsilniejszej jednoukładowej karty graficznej, jaka kiedykolwiek opuściła laboratoria firmy AMD: Radeona HD 4890. Sercem tego graficznego monstrum jest nowy, wykonany w technologii 55-nanometrowej układ RV790.
Najmocniejszy Radeon już jest

Szacowana moc obliczeniowa nowego Radeona to aż 1,36 TFLOPS (tzw. TERAFLOPY, co oznacza w tym przypadku 1,36 biliona operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych przez GPU w ciągu jednej sekundy) – o tym, jak olbrzymia jest to moc, niech świadczy fakt, że – zgodnie z listą pięciuset najszybszych komputerów świata najszybszy superkomputer w Polsce dysponuje mocą (w zależności od typu pomiaru) od ok. 38 TFLOPS do ok. 50 TFLOPS, czyli taką jak ok. 25 nowych Radeonów.

Karta oczywiście w pełni obsługuje najnowszy DirectX 10.1, wspiera OpenGL 3.0, a także może pracować w trybie CrossFireX. Nowy Radeon wyposażono w technologię ATI Stream (możliwość wykorzystania olbrzymiej mocy układu GPU nie tylko do generowania grafiki). Pozostałe dane dotyczące nowej karty to: 800 procesorów strumieniowych, częstotliwość pracy głównego układu wynosi 850 MHz. W modelu referencyjnym zastosowano 1 GB szybkiej pamięci GDDR5 pracującej z częstotliwością 3900 MHz. Karta jest dodatkowo wyposażona w dwa sześciopinowe złącza PCIe.

Rekomendowana cena nowego Radeona została ustalona na poziomie stanowiącym równowartość 249 dolarów. Nowy Radeon HD 4890 już od premiery powinien być w ofercie partnerów AMD, firm: ASUS, Club 3D, Diamond Multimedia, Force3D, GeCube, Gigabyte, HIS, Jetway, MSI, Palit, PowerColor, Sapphire, VisionTek oraz XFX.

Źródło: TechConnect, Top500


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto